BUX 137943.87 -1,11 %
OTP 44380 -1,2 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Felszámolják a legnagyobb magyar alufólia-gyártót

2006. február 15. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Fővárosi Bíróság nemrég elrendelte a legnagyobb magyar alufólia-gyártó, a Köbal Könnyűfémmű Kft. felszámolását. Az elsősorban az élelmiszeriparnak – a tej- és édesiparnak – hengerelt és lakkozott fóliákat gyártó cég vesztét a nem éppen gondos tulajdonosi üzletpolitika okozta – tájékoztatta a NAPI Gazdaságot Réczey Péter, az eljárás lefolytatásával megbízott Contact Nord Kft. felszámolóbiztosa. Az elmúlt két év során döntően az egyre keményebb verseny, valamint a technológiai fejlesztés és tőkeinvesztálás hiánya, továbbá a passzív piacszervezés miatt a Köbal jövedelmezősége folyamatosan romlott. Az orosz szakmai befektető üzletpolitikája és a saját források krónikus hiánya a cég iránti bizalom megrendüléséhez, jelentős piacvesztéshez, halmozódó veszteségekhez, illetve vagyonvesztéshez – összességében a csődhelyzet elmélyüléséhez vezetett. Mindehhez hozzájárult még az is, hogy a társaság mindkét telepén – Budapesten és Kecskeméten – elmaradtak a környezetvédelmi beruházások, ezért a gyártó tevékenységet folyamatosan súlyos környezetvédelmi bírságok terhelték.
Tavaly őszre a banki, szállítói és működési kötelezettségek mintegy 859 millió forintra duzzadtak. A legnagyobb hitelező, a mindaddig korrekt szállítói partner Alcoa-Köfém Székesfehérvári Könnyűfémmű Kft. októberben felszámolást kezdeményezett a Köbal ellen és a vagyonmegőrzés érdekében egyidejűleg vagyonfelügyelő kirendelését kezdeményezte. A társaság bevétele ekkorra már 2,1 milliárd forintra, a foglalkoztatottak létszáma 103 főre, a saját vagyon pedig mindössze 93 millió forintra zsugorodott. (A „csúcsidőszakban”, 2001-ben a cég árbevétele még 5,3 milliárd forint volt, 281 főt foglalkoztatott, valamint 3,1 milliárdos eszközállománnyal és 1,1 milliárd forint saját vagyonnal rendelkezett.)
A felszámoló a kialakult körülmények, valamint a fémárak utóbbi időben tapasztalt robbanásszerű növekedése miatt a további veszteségek elkerülése érdekében a termelést 2006 januárjában leállította. Az érdekképviseleti szervekkel egyetértésben a dolgozókat tájékoztatták a csoportos létszámleépítésről és a járandóságok törvényi előírásoknak megfelelő teljesítéséről. Ez a folyamat lényegében március első felére zárul le. A hónap végéig kerülhet sor a hitelezők tájékoztatására, a hitelezői választmány megalakítására, a felszámolás ütemtervének és a vagyonértékesítés eljárásainak meghatározására. A tevékenységet záró auditált mérleg egyébként 1,37 milliárd forintos eszközértéket, 762 millió forint kötelezettséget és 93 millió forint saját vagyont mutat, ami a dolgozókkal és hitelezőkkel szembeni tartozások rendezésére még elfogadható alapot nyújt – tette hozzá a felszámoló.

Horniák Balázs
Horniák Balázs

Ez is érdekelhet