Nemrég pályázatot írt ki a fővárosi önkormányzatnak a Budapesti Vegyiművek (BVM) Rt.-ben tulajdonolt 18,79 százalékos részvénycsomagjára a helyhatóság vagyonkezelője, a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ (BFVK) Rt. A 197,1 millió forint névértékű pakettre február 20-án lehet beadni az ajánlatokat. A BFVK egyébként nem először hirdette meg eladásra a BVM papírjait (legutóbb két éve jelent meg pályázat), ám ez az első alkalom, hogy a részvényeket nem egy csomag részeként, hanem önállóan kínálják megvételre. A növényvédő szerekhez, gyógyszer- és festékipari termékekhez intermediereket, valamint klórtermékeket és növényvédő szereket gyártó, 1992-ben még 2 ezer embert foglalkoztató BVM-nél jelenleg 220-an dolgoznak. A cégbírósági adatok szerint a társaság 2004-et 4,46 milliárd forint árbevétellel zárta (ez 600 millióval haladta meg az egy évvel korábbit), amelyből 1,86 milliárdot az export hozott. A BVM üzemi szinten csak félmilliárdos nyereséget termelt (480,6 millió forint), míg adózás előtti eredménye 261,8 milliárd forint lett.
A BVM az egyik legrégebbi vegyipari gyár Magyarországon. jogelődjét 1876-ban alapították. A BVM 1992-ben alakult részvénytársasággá, majd két évvel később privatizálták, ekkor az MRP-szervezet többségi tulajdonába került. A cégben 1999 végén szerzett 34 százalékos részesedést az olasz Sipcam–Oxon csoporthoz tartozó spanyol Sipcam Inagra S.A. Az olasz vegyipari csoport pakettje azóta 49 százalékra emelkedett, mellettük magánszemélyek tulajdonolnak még 31 százalékot, a fennmaradó részen pedig önkormányzatok osztoznak, köztük az említett fővárosi.
