Igencsak nagy fába vágja a fejszéjét a miskolci önkormányzat: több mint 35 milliárd forintot fordítana a városi villamosvonalak rekonstrukciójára, meghosszabbítására, új végállomás építésére, járművek vásárlására és a régiek átalakítására, felújítására. A tervek szerint a munkák jövőre kezdődnének – mondta a NAPI Gazdaságnak Szálkai János, a városüzemeltetési és beruházási osztály csoportvezetője. A projekt elindításához azonban arra is szükség van, hogy a város az európai uniós pályázatokon a megfelelő pénzösszeget elnyerje. Első lépésként a közelmúltban kiírták a teljes, 16 kilométeres villamospálya felújítására, valamint ennek egy kilométerrel való meghosszabbítására szóló nyílt közbeszerzési eljárást, ugyanis az EU illetékes szervei elé konkrét terveket és kivitelezőket kell „vinni”. Az uniós pályázatokat 2006 végén kell a városnak benyújtania. Szálkai János elmondta, hogy eddig hat cég vásárolta meg a pályázati dokumentációt, az ajánlatokat január 25-éig lehet leadni a Miskolc Városi Közlekedési Rt.-hez. Az eredményhirdetést február 6-ára tervezik.
Szakmai vélemények szerint a beruházásra nagy szükség van, ugyanis mind a pálya, mind pedig a járműpark megérett a felújításra. A 35 milliárd forint tervezett költségű beruházáshoz 5 milliárd forintnyi saját erőt kell a városnak felmutatnia. A program részeként a járműparkot is frissítenék, 16 új, alacsony padlós villamost vásárolna az önkormányzat, míg másik 16 járművet hasonló igények szerint átalakítanának, felújítanának.
