A napokban befejeződnek a taszári repülőtér polgári termináljához szükséges út, parkoló, járda és csapadékelvezetés kivitelezési munkái. A fejlesztésre kiírt közbeszerzési pályázatot az ősszel a Strabag Rt. nyerte el nettó 107,9 millió forintos ajánlatával. Ez a beruházás része annak a mintegy 700 millió forintos fejlesztésnek, amelynek eredményként a jelenleg katonai repülőtérként üzemelő légikikötő képessé válik a polgári forgalom lebonyolítására – mondta lapunknak Gyenesei István, a Somogy megyei közgyűlés elnöke. A fejlesztést nagy részben Kaposvár és Somogy megye, illetve a Taszár Airport Kht. állami támogatásból finanszírozza.
Ezzel együtt jelenleg korántsem megnyugtató a reptér helyzete, hiszen az amerikai katonák már elhagyták a támaszpontot, s hamarosan ezt teszik a magyar katonák is, mivel a NATO hadrendjébe nem került be a taszári reptér, így a honvédségnek sincs rá szüksége. Így 2006-tól a Kincstári Vagyoni Igazgatósághoz kerül vissza az ingatlan. A jövő év elején megszülethet az a kormányhatározat, amely 50-50 százalékban a megyei és a taszári önkormányzat tulajdonába helyezi a repteret – tette hozzá Gyenesei István. Ezt követően kezdődhetnek el a befektetőjelöltekkel a tárgyalások. Eddig holland, brit, olasz, német, kínai és magyar cégek érdeklődtek a hasznosítás iránt. Tehetős befektetőre van szükség, ugyanis hiába készült el a polgári terminál, kizárólag ennek üzemeltetésével nem működtethető nyereségesen a légikikötő. Ehhez szükséges lenne, hogy a területen logisztikai bázist hozzanak létre. Ezt pedig a jövőbeli tulajdonosnak kellene kialakítani, mivel további pénzeket nem kívánnak a bázisra fordítani az önkormányzatok. A befektető kiválasztásáig – mintegy egy évig – arra is szükség van, hogy az őrzés, védés és az állagmegóvás 70–100 millió forintra tehető költségeit egy cég finanszírozza, amely a befektető bevonása után juthat csak a pénzéhez. Az ingatlanhoz egy laktanyaépület is tartozik, amely a reptérrel egyben vagy akár külön is hasznosítható – tette hozzá Gyenesei.
