BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Felszámolást kezdeményezett maga ellen a Tokodi Üveggyár

2005. április 27. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Eddig bírta a hazai öblösüveg-ipar egyik legrégebbi bástyája, a Tokodi Üveggyár Kft., ugyanis február közepén felszámolási eljárást kezdeményezett maga ellen, ami március 23-án el is kezdődött. Jelenleg tart a vállalat vagyonfelmérése, így még nem tudható, hogy azt egyben vagy részenként próbálják értékesíteni, ám az biztos, hogy a tulajdonosok – a Waskó és Cser Kft. és Bodáné Cser Erzsébet – nem akarják újraindítani a termelést – tudta meg lapunk Kárpáti Pétertől, a Concur Kft. felszámolóbiztosától.
A cég kálváriája másfél éve kezdődött, amikor azért került válsághelyzetbe, mert gazdaságtalan és környezetterhelő technológiája leváltására tervezett beruházásait a környezetvédelmi hatóságoktól igényelt kölcsönből próbálta finanszírozni, ám a hivatalos szervek többszörös határidő-túllépései miatt nem tudta megvalósítani azokat. Időközben a üveggyár egyik kemencéje olyan állapotba került, hogy a termelést már csak balesetveszélyesen vagy veszteségesen lehetett volna folytatni. Ezért a vállalat csődeljárást kezdeményezett, s ideiglenesen bezárt. A Raiffeisen Bank Rt. a fejlesztés elmaradása miatt megszűntnek minősítette a társasággal kötött 1,3 milliárd forint értékű kölcsönszerződést is, aminek következményeként a Konzumbank is úgy döntött, hogy kivonul a vállalat finanszírozásából. A környezetvédelmi engedélyezés sokszoros túllépése miatt egyébként az üveggyár bírósági eljárást is kezdeményezett, amely során 1,5 milliárd forintos kártérítést követel. Ez a per folyamatban van. Amennyiben a fejlesztésekre meglett volna a pénz, alighanem most Tokodon is szebb napokat élnének, hiszen az évi 750 millió forintos energiaköltséget a beruházások révén 350 millió forintra lehetett volna leszorítani.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet