BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bővül a Közbeszerzési Döntőbizottság jogköre

2003. november 9. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az EU-csatlakozással a Közbeszerzések Tanácsa (KT) és a mellette működő Közbeszerzési Döntőbizottság (KD) feladatai jelentősen bővülnek - mondta lapunknak Berényi Lajos, a KT elnöke. A KT feladata lesz a közösségi értékhatárt elérő közbeszerzések hirdetményeinek továbbítása és megjelentetése a brüsszeli bizottság hivatalos lapjában és a TED-adatbankban. A szervezet emellett adatokat szolgáltat és tájékoztatást ad a bizottságnak, összeállítja a minősített ajánlattevők, a közbeszerzési tanácsadók és békéltetők névjegyzékét.
Jövőre csak indokolt esetben, előre nem látható ok következtében lehet a közbeszerzési eljárás eredményeképpen kötött szerződéseket módosítani vagy az alvállalkozót lecserélni. Az ajánlatkérőnek a szerződés módosításáról és teljesítéséről tájékoztatót kell készítenie, azt el kell küldenie a KT-nak és a Közbeszerzési Értesítőben (KÉ) közzétenni. A szerződésekkel kapcsolatos szabálytalanság miatt a KT jogorvoslati eljárást kezdeményezhet a KD-nál.
A KD jogköre is növekszik jövőre - tájékoztatta lapunkat Deli Betty, a testület elnöke. Az eljárásokkal kapcsolatos jogorvoslatokat a KD továbbra is kérelemre vagy hivatalból indítja. Jelentős változás, hogy jövőre a jogorvoslati eljárás kezdeményezésére rendelkezésre álló határidő egyes hivatalból indított eljárások esetében egy, illetve három évre nő.
Hivatalból a KT elnöke és tagjai, az Állami Számvevőszék (ÁSZ), a Kormányzat Ellenőrzési Hivatal (Kehi), a fővárosi, megyei közigazgatási hivatal, a Magyar Államkincstár, az ombudsmanok, a közbeszerzéshez támogatást adó szervezet és a központosított közbeszerzést intéző szervezet kezdeményezhet jogorvoslatot a jogsértést követő 90 napon belül, ám közülük az ÁSZ, a Kehi, az államkincstár és a támogatást nyújtó szervezet egy évig, közbeszerzési eljárás jogtalan mellőzése esetében pedig három évig kezdeményezhet vizsgálatot a KD-nál. Jelentős változás még, hogy a KD hivatalból eljárást indíthat akkor is, ha az ajánlatkérő határidőig nem küldi el az éves statisztikai összesítését a közbeszerzéseiről, illetve ha az egyszerűsített vagy a hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás alkalmazásának feltételei nem álltak fenn. A KD a jogsértés súlyára tekintettel állapítja meg a bírságot, ám azt nem lesz kötelező kiszabnia. A testület tehermentesítésére, a felek közötti jogviták rendezésére bevezetik a békéltetést.

A KÉ kiadására a Magyar Közlöny és más hivatalos lapok megjelentetésére a jogalkotási törvényben és annak végrehajtási utasításában foglaltakat kell alkalmazni - áll a kbt. tervezetében. A jogalkotásról szóló törvény jelenleg parlament előtt lévő tervezete felhatalmazza a kormányt, hogy rendelettel szabályozza a közlöny, valamint más - a kormány, minisztériumok és országos hatáskörű szervek által kiadott - hivatalos lapok nyomtatott és elektronikus kiadását. A Magyar Közlönyt a Miniszterelnöki Hivatal adja ki, a heti 3500-4000 példányban megjelenő KÉ-t pedig jelenleg - a 2001. január 1-jétől három évre szóló szerződés értelmében - a Stumpf István volt kancelláriaminiszter vezette Századvég Politikai Iskola Alapítvány és a Szikra Lapnyomda Rt. A társaság szerződése év végén lejár. Jövő évtől határozatlan időre szóló kiadásra a Közbeszerzési Tanács (KT) már kiírta a közbeszerzési eljárást, a tenderbontás november 11-én lesz. Mivel a KÉ kiadásáról rendelkező jogszabályok még nem születtek meg, a KT lebonyolítja a közbeszerzést, és a nyertessel határozatlan időre szóló szerződést köt - mondta Berényi Lajos. Jövőre hétfőn, szerdán és pénteken jelenik meg a KÉ, mivel a hirdetmények megjelentetésére megszabott határidők is módosulnak, és lesz olyan felhívás is, amelyet öt nap alatt kell közreadni.

Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet