Egy helyi vállalkozás, a Herma Építőipari Kft. nyerte meg a békéscsabai repülőtér első ütemének fejlesztésére kiírt közbeszerzési eljárást - tájékoztatta lapunkat Sipiczki János, a Békés Megyei Önkormányzat munkatársa. A cég bruttó 423 millió forintért felújítja a reptér forgalmi épületét, kiépíti a közműveket és az utakat, valamint egy új irányítótornyot létesít, amelybe az irányítástechnikai berendezéseket és az új navigációs berendezést (NDB) is leszállítja. A beruházás jövő kora tavasszal kezdődik és várhatóan június közepéig tart. A megbízásra összesen hét cég jelentkezett, közülük a Betonút Rt., a BÁÉV Rt., a Keviép Kft. és a Viadom Rt. már az előminősítésen elvérzett. A győztes Herma az utolsó körben a Strabag Kft.-t és a Mélyépítő Budapest Kft.-t utasította maga mögé.
A 2003 végéig tartó első ütemben a tulajdonosok összesen félmilliárd forint értékű fejlesztést terveznek, amellyel az eddig elsősorban sportcélokra hasznosított reptér 15-20 fős gépeket tud majd fogadni - tette hozzá Sipiczki. A fejlesztést a Széchenyi terv regionális repterek fejlesztésére kiírt pályázatán nyert 300 millió forintból, valamint megyei forrásokból finanszírozzák. A következő ütemben 800 méteres kifutópályát, a harmadik fázisban még 500 méter gurulóutat is építenének. Ezek megvalósításához még mintegy hárommilliárd forint szükséges.
A békéscsabai repülőtér 226 hektáros földterületét és a felépítmények még állami tulajdonban lévő részét a kormány tavaly novemberben adta át a megyei önkormányzatnak. Jelenleg a reptér ingatlanjainak 60 százaléka a megyei önkormányzat, 40 százaléka a Kvasz András Repülő- és Ejtőernyős Egyesület tulajdonában van.
D. E. L.
