A költségvetési pénzekből gazdálkodó intézmények és az állami támogatásban részesített szervezetek idén január-szeptemberben összesen 494 milliárd forint értékben bonyolítottak le közbeszerzéseket, ez mintegy 15 százalékos bővülést jelent az előző év azonos időszakához képest - derül ki a Közbeszerzések Tanácsa (KT) legújabb adataiból. Szeptemberben az elmúlt hónapokhoz képest kevesebbért, mintegy 36 milliárd forintért vásároltak a szervezetek.
Az eljárások száma szintén 15 százalékkal több, mint 2001 azonos időszakában: a szervezetek 3139 beszerzést írtak ki. A pályázatok 81 százaléka nyílt, 18 százaléka tárgyalásos volt, s mindössze 1 százalékot tettek ki meghívásos eljárások. Nyílt eljárásban 361 milliárd forint sorsáról döntöttek.
A legértékesebb közbeszerzéseket az önkormányzatok valósították meg, amelyek az összértékből 37 százalékkal részesedtek. Ezeket a központi költségvetési szervek, a közszolgáltatók, majd az állami támogatást elnyerő szervezetek követik. Az összérték több mint felét építési beruházások megvalósítására, 27 százalékát árubeszerzésre, a fennmaradó részt pedig szolgáltatások igénylésére költötték a szervezetek.
A testület adatai szerint a mikro-, kis- és középvállalatok az első kilenc hónapban 280 milliárd forint értékben, a külföldi székhelyű ajánlattevők pedig 14 milliárd forint értékben nyertek el megbízásokat. A KT az év végére - az autópálya-építésekkel együtt - mintegy 800 milliárd forintos közbeszerzési forgalmat vár, ez 200 milliárd forinttal haladná meg a tavaly évi összértéket.
(NAPI)
