BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újabb milliárdos állami megbízást nyert el a Baucont

A Baucont Rt. újabb állami megbízást nyert el. A cég 1,68 milliárd forintért újíthatja fel a Páva utcai zsinagógát, és alakíthatja ki benne a Holocaust Emlékgyűjtemény és Dokumentációs Központot. A közbeszerzési eljárás egyik vesztese, a Középületépítő Rt. a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz fordult jogorvoslatért. A központ várhatóan 2004 tavaszára készül el.

2002. szeptember 11. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Baucont Építőipari Rt. 1,68 milliárd forintos ajánlatával nyerte meg a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának (NKÖM) a Páva és a Tűzoltó utca sarkán lévő zsinagóga felújítására és benne a Holocaust Emlékgyűjtemény és Dokumentációs Központ építésére szóló nyílt előminősítéses közbeszerzési eljárását - tájékoztatta lapunkat Ács Tamás, az NKÖM helyettes államtitkára. A megbízásra a nyertesen kívül pályázott még a Középületépítő Rt., a Zalai Általános Építési Vállalkozó (ZÁÉV) Rt., az Architekton Rt. és a Reneszánsz Rt. is. Közülük a Középületépítő az eljárás felülvizsgálatát kérte a Közbeszerzési Döntőbizottságtól; ha a testület nem talál szabálytalanságot a lebonyolításban, akkor a szerződés aláírása után, legkorábban szeptember végén kezdődhet meg a kivitelezés - tette hozzá Ács. A nyertes cégnek a zsinagóga múzeumi célú, műemlék jellegű rekonstrukcióját kell elvégeznie, valamint egy új, három szintes, a nagyközönség és az ügyintéző irodák befogadására alkalmas épületrészt építenie.
A központnak az eredeti tervek szerint már 2002 elejére el kellett volna készülnie. Hosszas huzavona után az előző kormány márciusban döntött a Holocaust Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány létrehozásáról, amelynek központja a IX. kerületi Páva utcai, mintegy 630 négyzetméteres zsinagóga lesz. A kormány 1,7 milliárd forintot különített el a felújításra és a központ kialakítására. Az ingatlan tulajdonosa a Budapesti Zsidó Hitközség, amely a kezelői jogokat átadja a közalapítványnak. (A rekonstrukció ideje alatt a használati jog az államra szállt.) A tervpályázatot már 2000-ben kiírták, ezt hat pályázó közül Mányi István Ybl-díjas építész nyerte meg.
Az épületben állandó és időszaki kiállításokat rendeznek majd a holocaust mintegy 600 ezer magyar áldozata emlékére. Levéltárat, kutatóhelyeket, restaurátorműhelyt is létrehoznak, valamint a tárgyi emlékeket és a témában született műalkotásokat is bemutatják. A kiállítások összeállításának költsége várhatóan 100 millió forint körül alakul majd, amihez jelentős külföldi és magyar támogatást vár az alapítvány. Az informatikai eszközöket a francia kormány mintegy 500 ezer dollár értékű támogatásából szerzik be. A közalapítvány jogelődje a Magyar Auschwitz Alapítvány volt, amelynek teljes vagyonát - hozzávetőleg 160 millió forintot - beolvasztották az új alapítvány vagyonába. A kurátorok között megtalálhatók az Auschwitz Alapítvány, a zsidó hitközség, a hazai gyűjtemények, a minisztérium, a jeruzsálemi Jad Vasem, a francia kormány, valamint a washingtoni holocaustmúzeum képviselői is. A létesítmény átadását a kulturális tárca 2004. április 16-ra, a holocaust-emléknapra tervezi.
Domokos Erika

Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet