Folytatódnak Budapesten a több milliárd forintos út- és hídrekonstrukciók. A Bartók Béla út nyár elején indult, mintegy 13 milliárd forintra tervezett felújítása mellett a fővárosi önkormányzat több útszakasz és híd rekonstrukcióját kezdte el augusztus 1-jével. Az önkormányzat tíz felújításra szóló közbeszerzési eljárást fejezett be, ezekből 9 esetében sikerült kivitelezőt választani. (A Haller utca rekonstrukciójára kiírt eljárás eredménytelenül zárult, erre új tendert írnak ki.) A Fiumei, a Dózsa György, az Egressy, a Kerepesi, a Ferihegyi, a Péceli, a Zrínyi és a Csabai út felújítására öt közbeszerzési eljárás keretében választottak kivitelezőt, összesen 2,9 milliárd forint értékben (NAPI Gazdaság, 2002. augusztus 1., 1. oldal). A tendereket a Strabag Építő Kft., a Swietelsky Út-Vasút Kft., valamint a Betonút Rt. és a Mélyépítő Budapest Rt. konzorciuma nyerte meg.
Júliusban a fővárosi önkormányzat még négy közbeszerzési pályázaton hirdetett eredményt: ezek felüljárók rekonstrukciójára, a Tétényi út egy szakaszának felújítására, valamint az Erzsébet híd korrózióvédelmi munkálatainak elvégzésére szóltak. Teljes felújítás és átépítés vár az 1982-ben épült Flórián téri felüljáróra, a munkák augusztus 1-jén kezdődtek. A több mint egymilliárd forint értékű beruházást a Hídépítő Rt. valósítja meg, a cég a megbízást a Strabag és az alkalmassági igazolásokat hiányosan benyújtó Mahíd 2000 Rt. elől szerezte meg. A Hídépítő a beruházásba 240 millió forint értékben von majd be alvállalkozókat, köztük a Strabagot. Megújul az útburkolat, a korrodálódott vasbeton szegély helyett pedig új, acél kerékvetővel megerősített szegélyeket kap a híd. A felüljárót a tervek szerint november közepén adják át az utazóknak.
A Strabag nyerte meg a ferihegyi repülőtérre vezető gyorsforgalmi út építése mellett az utat átívelő két felüljáró rekonstrukciójára kiírt közbeszerzési eljárást is. A tendereket egymástól függetlenül bírálta el az önkormányzat - mondta lapunknak Konyáry Zsófia, a fővárosi önkormányzat út- és műtárgyalosztályának vezetője. A két felüljáró felújítása összesen több mint egymilliárd forintba kerül. E megbízásra a nyertesen kívül a Hídépítő, a Mahíd és a Mélyépítő is pályázott.
Az Erzsébet híd korrózióvédelmi felújítására kiírt közbeszerzést a Hídépítő és a Hídtechnika Kft. konzorciuma nyerte meg, ám a szerződést még nem kötötték meg a cégekkel - tette hozzá Konyáry. Az eljárást a KD vizsgálja, mivel az egyik vesztes ajánlattevő, a Pannonkorr Osztrák-Magyar Korrózióvédelmi Kft. nehezményezte az elbírálást, valamint szerinte túl magas árajánlattal nyert a Hídépítő és a Hídtechnika. A KD hétfőn tart tárgyalást az ügyben.
A XI. kerületi Tétényi út egy 2,4 kilométeres szakaszát a Mota Hungária Rt. újítja fel csaknem 400 millió forintért. E megbízásra pályázott még többek között a Strabag és a Mélyépítő is, a Betonút Rt. ajánlatát pedig formai okok miatt érvénytelenítették.
S. M.-D. E. L.
