Másfél évvel ezelőtt a sásdi, a tamási és a komlói önkormányzat, a több mint egy tucat települést tömörítő Dombóvári Kistérségi Területfejlesztési Társulás, a pécsi székhelyű Biocom Kft. és a Kaposvári Városgazdálkodási Rt. által a Tolna megyei Jágó határába tervezett hulladéklerakó megépítésére és működtetésére létrehozta a Zöld 6 Kht.-t. A tulajdonosok azonban lapunk értesülése szerint most kedden tartott taggyűlésükön a társaság végelszámolása mellett voksoltak - értesült lapunk. A kht. korábbi taggyűlésén a hat tulajdonos közül négy már úgy foglalt állást, hogy a céget meg kell szüntetni. Ez meglepő volt, mert nem is olyan rég éppen arról hoztak határozatot, hogy a kht. nyújtsa be a három megye 86 településének mintegy 130 ezer lakosát kiszolgáló regionális hulladéklerakó engedélyezési tervét (NAPI Gazdaság, 2002. január 23., 12. oldal). A naponta mintegy 120-150 tonna hulladék befogadására alkalmas - az egész régió hulladékelhelyezési gondjait több mint ötven évig megoldani képes - beruházás környezeti hatástanulmánya már elkészült. A térség települései a kiviteli tervek elkészítéséhez és a beruházás előkészítéséhez már korábban 80 millió forint központi támogatást is kaptak.
Az önkormányzati véleményekben bekövetkezett fordulatot az magyarázza, hogy a közelmúltban az olasz Salini Costruttori S.p.A. a térség több tucat településének rendkívül kedvező ajánlatot tett egy összesen 5,3 milliárd forint értékű komplex beruházási program megvalósítására. Ennek keretében az olasz cég - vegyesvállalati formában - nemcsak a hulladéklerakót építené meg és üzemeltetné, hanem a térség teljes szennyvízcsatorna-hálózatát is kialakítaná.
A térség forráshiánnyal küszködő önkormányzatai számára minden bizonnyal döntő lehet, hogy a Salini ajánlatának elfogadása esetén - a teljes programot figyelembe véve - mindössze 10 százalékos saját erőre lenne szükség. Ráadásul az olasz cég legutóbb azt közölte a helyhatóságokkal, hogy amennyiben létrejön a megállapodás, a még működő s az uniós előírásoknak szinte semmiben nem megfelelő városi és községi szeméttelepek teljes rekultivációját is magukra vállalják. Ez a térség egészét tekintve további több milliárd forintos beruházást jelentene.
Körtési Zsolt
