Nem lesz új kortárs művészeti központ a Műcsarnokból, legalábbis nem Francesca von Habsburg (képünkön) irányítása alatt. A nemzetközi művészeti világban ismert galériás - akinek édesapja, Hans Heinrich Thyssen-Bornemisza a világ egyik legnagyobb magángyűjteményét hozta létre - decemberben pályázott a Műcsarnok igazgatói posztjára és az előzetes tervek szerint január közepén mutatta volna be elképzeléseit Budapesten a kulturális tárca vezetőinek. Von Habsburg hercegnő korábban nem árulta el lapunknak, hogy milyen szakértőkkel együtt készítette el a Műcsarnok új koncepcióját, de azt ígérte, hogy később felfedi kilétüket.
Erre már nem kerül sor, mert a hercegnő - aki a kilencvenes években működtetett egy Magyarország műkincseit megmentő alapítványt is - lemondott terveiről. Mint a lapunkhoz eljutott, január 12-én keltezett levelében írja, intellektuális és pénzbeli hozzájárulást ajánlott fel a Műcsarnok részére, de a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-től csak arról értesült, hogy a pályázati eljárást eredménytelennek nyilvánították. Francesca von Habsburg a térség kortárs művészeti múzeumát szerette volna létrehozni a Hősök terén. Kérdésünkre az elmúlt héten elmondta, hogy saját bécsi kollekciójára, illetve a Thyssen-Bornemisza gyűjtemény kortárs kollekciójának hátterére építve kapcsolta volna be a nemzetközi művészeti élet vérkeringésébe a Műcsarnokot - ehhez jó marketingalkalmat szolgáltatott volna, hogy gyűjteményalapító édesapja idén tavasszal ünnepli 90. születésnapját -, évente egy-egy kiállítást szenteltek volna a kortárs művészet legjobbjainak.
A hercegnő szűkszavú levelében hangsúlyozza, hogy együttműködési javaslatára nem kapott hivatalos visszajelzést, ezzel együtt nem zárta ki a jövőbeli rövid vagy hosszú távú közös projekteket a Műcsarnokkal vagy más budapesti múzeummal, de, ahogy fogalmaz: "az adott pillanatban ezek a tervek viszont nem állnak az alapítványom gyújtópontjában".
