BUX 137671.87 -1,31 %
OTP 44230 -1,54 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Magántőkéből újult meg az egykori óbudai zsinagóga

2010. szeptember 2. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Két fontos épülettel gyarapszik a napokban a magyarországi zsidóság. Ötvenéves szünet után vasárnap avatják újjá Budapest legrégebbi, 190 éves zsinagógáját, a pesti belvárosban pedig Izraeli Kulturális Intézet nyitja meg kapuit. Mindkét beruházás hazai és külföldi magánszemélyek és cégek támogatásából valósult meg, viszonylag rövid idő alatt.

Az óbudai egykori zsinagógát - amelyet évtizedeken át a Magyar Televízió használt - az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIK) újította fel öt hónap leforgása alatt. A zsinagóga felszentelési szertartását Izrael országos főrabbija, Jona Metzger vezeti, az eseményen részt vesz Jákov Mergi, Izrael vallásügyi minisztere. Az egyelőre bérelt épület külön érdekessége, hogy ez az első zsinagóga Kelet-Közép-Európában, amely nemcsak fizikailag újul meg, hanem eredeti funkcióját is visszanyeri. A felújítást magánadományokból és önkéntes munkából valósították meg - mondta el a Napinak Köves Slomó, az EMIK vezető rabbija.

Szintén ezen a héten nyitja meg kapuját a budapesti Izraeli Kulturális Intézet. A Paulay Ede utcában levő - korábban bankfióknak helyet adó - épületet Magyarországon élő izraeli üzletemberek és hazai cégek vásárolták meg és alakították át. Az új kulturális központot - amelynek avatásán részt vesz Natan Sharansky, a világban élő zsidósággal kapcsolatot tartó szervezet, a Szochnut elnöke is - a magyarországi támogatók pénzéből működtetik majd.

Szakonyi Péter
Szakonyi Péter

Ez is érdekelhet