Az ez alkalomra teljesen újjáépített pécsi Sikorsky-villában szeptember elejétől látható az Európa Kulturális Fővárosa (EKF) egyik legkiemelkedőbb kulturális rendezvénye, az A Zsolnay aranykora című kiállítás. A pécsi önkormányzat 2009 végén döntött arról, hogy megvásárolja az USA-ban élő magyar műgyűjtő, Gyugyi László Zsolnay-gyűjteményét és kiállítja az újjáépített Zsolnay Kulturális Negyedben. A magyar származású elektromérnök azért vált meg kerámiáitól, hogy azok egy helyen maradjanak, s ne amerikai múzeumokban szóródjanak szét. A helyhatóság - pontosabban a Zsolnay Örökség Kezelő Nonprofit Kft. - a becsült piaci ár feléért, 1,3 millió euróért (mintegy 380 millió forint) jutott hozzá a műkincsekhez, bemutatásuk a vételárral, a hazaszállítással, a restaurálással és a kiállítással együtt mintegy 600 millió forintba került. (A város adománygyűjtő akciót is szervezett, augusztus végéig közel ezren csaknem ötmillió forintot ajánlottak fel.)
Az 576 egyedi kerámiatárgyból és hat vízfestékkel készült egyedi tervrajzból, valamint két fényképalbumból álló kollekció azért is különösen értékes, mert elsősorban olyan tárgyak vannak benne, amelyeket a második világháború előtt, döntően külföldi kiállításokra készítettek a gyár művészei és hazai példányaik döntő többsége megsemmisült a háború alatt. A gyűjteményt céltudatosan úgy alakították ki - ez is növeli értékét -, hogy a Zsolnayk stílusfejlődését is reprezentálja. A Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. lapunknak nyilatkozó szakembere szerint még a pécsi Zsolnay Múzeum gyűjteménye sem ilyen átfogó, hiszen az 1945 előtti műtárgyak vásárlására nem volt lehetőségük.
