A pécsi Modern Magyar Képtár Káptalan utcai épületében vasárnap nyitják meg az Európa Kulturális Fővárosa program egyik legrangosabb rendezvényét, a Művészettől az Életig - Magyarok a Bauhausban című kiállítást. A tizenhat gyűjteményből összeválogatott, mintegy félezer műtárgyat bemutató tárlat anyagát 4 milliárd forintra biztosították. A tárlat egyik legfontosabb célja - mondta el Várkonyi György, a kiállítás egyik kurátora, a Baranya Megyei Múzeumok Igazgatóságának főrestaurátora -, hogy idehaza is népszerűvé és közismertté tegyék a Bauhaust mint stílusirányzatot, illetve annak legjelentősebb alkotásait. A Pécsre érkezett anyagban olyan kincsek is akadnak, amelyek még sosem kerültek nagyközönség elé, ekkora válogatást még a december elején nyíló berlini Bauhaus-tárlaton se mutatnak be - tette hozzá a főrestaurátor.
A négymilliárd forintra biztosított kiállítás a berlini Bauhaus-archívummal együttműködve valósulhatott meg, tizenhat hazai, német, osztrák, illetve horvát kollekció - többségében magángyűjtemény - közreműködésével és átfogó képet ad arról, hogy miképp hatottak a művészeti iskolára a magyar alkotók a festészettől az építészeten át a bútor- és szőnyegtervezésig vagy akár a színházig. A külföldi művészek közül többek között Walter Gropius, Lyonel Feininger, Johannes Itten, Paul Klee, Vaszilij Kandinszkij és Oskar Schlemmer munkái lesznek láthatók Pécsett, a magyarokat olyan nemzetközi nagyságok képviselik, mint az élete nagy részében külföldön alkotó Moholy-Nagy László vagy Breuer Marcell, de láthatók lesznek Forbát Alfréd, Sebők István, Weininger Andor és Molnár Farkas munkái is. A Bauhaushoz kötődő folyóiratokat, könyveket, nyomtatványokat és maketteket is felvonultató tárlat október 24-ig látogatható.
