Igazi meglepetéssel szolgált a Michelin Guide legújabb kiadása. A francia étteremkalauz immáron 107 éves történelmében először készült ázsiai kiadás, melyben - a gasztronómia közéletének megrökönyödésére - a tokiói éttermek összességükben több csillagot kaptak, mint a párizsiak, New York-iak vagy éppen a rómaiak. Összesen nyolc tokiói étterem kapta meg a legmagasabb, háromcsillagos minősítést az inkognitóban falatozó zsűritől, amelyből öt japán, a Hamadaya, a Kanda, a Koju, a Sukiyabashi Jiro és a Sushi Mizutani, három, a Joel Robuchon, a L'Osier és a Quintessence pedig francia konyhájával vívta ki az elismerést. Összesen 191 csillagával a Michelin Guide szerint így Párizs helyett Tokió lett a világ gasztronómiai fővárosa, hiszen a legjobb ajánláson felül kétcsillagos minősítést 25, míg egy csillagot 117 vendéglő kapott. A japán főváros éttermeinek minősége egyébként nemcsak a konkurenseket, hanem magát a zsűrit is meglepte. Jean-Luc Naret, a Michelin Guide igazgatója szerint ráadásul nem csak a francia stílusú konyha volt a megdöbbentő, hanem a japán ételek valamennyi műfajban tapasztalható kiváló minősége. A váratlan eredmény láttán persze a kritikákra sem kellett sokáig várni: az ellenlábasok leginkább azt nehezményezik, hogy az öttagú zsűriben ketten is japánok voltak, továbbá részben idegen (francia) konyhákat minősítettek, nem csupán a hazaiakat. A kritikusok azt is felpanaszolták, hogy a japán konyha tálalása sokkal egyszerűbb, mint a luxuskörítést előszeretettel alkalmazó európai, a Michelin zsűrije ugyanakkor csak és kizárólag a tányéron felszolgált ételt értékeli.
