- Három órán belül teljesíteni a maratoni távot elismerésre méltó teljesítmény, mennyire volt váratlan az eredmény?
- Öt éve, az első maratonom után úgy gondoltam, hogy ha nagyon jókat edzek, talán 3:15 óra körüli időt is futhatok. Csakhogy már a következő évben hat percre megközelítettem a három órát. 2003 óta hajszolom a kettessel kezdődő eredményt. A mostani versenyre pedig nagyon készültem. Úgy voltam vele, hogy most vagy soha, de azt nem gondoltam volna, hogy kettő óra ötvennégy perc alatt célba érek.
- Mi a siker titka?
- Egyrészt a futáshoz szerencsés alkatom van, ez tagadhatatlan, mint ahogy az is: rengeteget edzek. De hogy az elmúlt vasárnapnál maradjunk, nagyon kellett koncentrálnom végig a táv során. Figyeltem az iramot, a pulzusomat, nagyon nagy gondot fordítottam a frissítésre a napos, meleg időben. Ha kellett, visszavettem az iramból, hogy ne "öljem meg" magam idő előtt, ha kellett, gyorsítottam. Az egyéni csúcsom mellett külön büszkeség, hogy én lettem a 45-49 éves korosztály legjobbja, ráadásul összességében is a 41. leggyorsabb idő az enyém.
- Egyáltalán mikor kapott rá a futásra?
- Fiatal koromban vívó voltam, de egyetemista koromban kikoptam a teremből. A futás az elmúlt hat-nyolc évben vált rendszeressé. Az első, hosszú-hosszú tervezgetést és felkészülést követő maratoni teljesítése adta meg a nagy lökést. Azóta úgy vallom, e nélkül sokkal szegényebb lenne az életem.
- Miért éppen a maratoni távot választotta?
- Az edzéseim többségében nem az időt hajszolom, hanem közben igyekszem jól érezni magam. Ennél már lényegesen hosszabb távokat is teljesítettem, időközben kipróbáltam az ultrafutást is. Az idei száz kilométeres országos bajnokságon például a negyedik helyen végeztem 8:58 órás eredménnyel. Nyilván ezek a hosszú futások is segítettek. No meg a két lányom, akikkel sokat szoktam együtt túrázni, bicajozni, futni. S persze kell egy jó munkahely is, ez a Lilly Hungária Kft.-nél megvan. Nálunk a kollégák rendszeresen sportolnak, mi több, a vállalatunk tavaly elnyerte a középvállalati kategóriában az "Egészséges munkahely" pályázat első díját. Bár sokan úgy tartják, a futás a magányosok sportja, ez nem igaz: én rengeteg barátra tettem szert az évek során a különböző futóversenyeken, edzéseken.
