BUX 137814.93 -1,2 %
OTP 44240 -1,51 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ki miben a legjobb?

A The Economist idei kiadványa alaposan megingat minket a nemzetekkel kapcsolatos eddigi elképzeléseinkben, például abban is, hogy a briteknél állandó a rossz idő sőt kiderül, hogy nem ők a legnagyobb állatbarátok sem: a németek, a franciák és az olaszok előrébb állnak a listán, ha a házi kedvencekről van szó.

2007. október 1. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A mértékadó hetilap, a The Economist minden évben elkészíti saját(os) kiadványát, a zsebvilágatlasz a száraz tények mellett számos érdekes statisztikát tartalmaz. A számadatokból sok mindenre fény derül, például arra is, hogy Thaiföld "termeli" a legtöbb természetes és szintetikus szemetet, a legveszélyesebb utak Katarban vannak, míg világviszonylatban Norvégiában valósul meg leginkább a nemek közti egyenlőség.
Természetesen van gazdasági vonatkozása is a kiadványnak. A világ legnagyobb gazdaságával az Amerikai Egyesült Államok büszkélkedhet, őt Japán, Németország és Kína követi, és csak az ötödik helyen áll Nagy-Britannia. Az egy főre jutó nettó nemzeti össztermék terén viszont a briteket megelőzik a norvégok, írek, svédek, andorraiak és finnek.
A földön életszínvonal szempontjából a legjobb hely Norvégia, de Izlandon vagy éppen Ausztráliában is érdemes még letelepedni. Az Európai Unióban a belgák a jövedelem, az általános műveltség és a leghosszabb várható élettartam terén tűnnek ki a többi nemzet közül. A norvégoknál, a franciáknál és a dánoknál drága az élet, akárcsak az angoloknál, ám ők ebben csak negyedikek, noha az irodabérlés különösen borsos náluk, a londoni West End az egyik legdrágább ilyen környék. A legjobb üzleti környezettel Dánia rendelkezik, és ez az az ország, ahol egy év alatt 23 százalékkal mentek fel az ingatlanárak. Nagy-Britanniában a 15 és 49 év közötti hölgyek több mint 80 százaléka használ valamilyen fogamzásgátló (mód)szert, a kínai nők után ők ebben a kategóriában a másodikok.
Az ausztrálok fogyasztják a legtöbb alkoholt, boreladásban viszont csak tizenkettedikek a világon. Az amerikaiak igazán büszkék lehetnek magukra, hiszen aranyérmesek karitatív tevékenységben, segélyezésben, a japánok ezüst, míg az angolok bronz medált kaptak a felmérésben szereplő számadatok szerint, hiszen 10,7 milliárd fontot tesz félre erre a célra minden évben az angol kormány. Kuvait az a hely, ahol a legtöbb energiát fogyasztják el egy főre vetítve a világon, de a második helyezést is egy Öböl menti ország, az Egyesült Arab Emirátusok kapta, igaz, a jóléti társadalmak közül a francia, az amerikai, a kanadai és a belga is sokat pocsékol energiából. Az angolok védelmi költségvetése a világon a negyedik, mégse nekik van a legnagyobb hadseregük: Franciaországnak, Olaszországnak, Szíriának és Marokkónak egyaránt több a katonája. A The Economist kiadványa alaposan megingat minket a nemzetekkel kapcsolatos eddigi elképzeléseinkben, például abban is, hogy az angoloknál állandóan rossz idő van. A napfényes Hawaiion található Mount Waialeale-nál egy évben 335 napon esik az eső. Sőt kiderül, hogy nem az angolok a legnagyobb állatbarátok sem: a németek, a franciák és az olaszok előrébb állnak a listán, ha a házi kedvencekről van szó.

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet