BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Felügyelet a járulékfizetők jogaiért

Várhatóan nem kell másfél évet várni a több-biztosítós rendszer bevezetésére, és már 2007 elején felállhat az egészségbiztosítót felügyelő szerv, amelynek egyik legfontosabb feladata a járulékfizetők jogainak védelme. Így szankcionálhatók lesznek azok a szolgáltatók, amelyek bizonyos beavatkozásokat csak papíron végeztek el.

2006. július 18. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kormányalakításkor még arról volt szó, hogy a második Gyurcsány-kormány csak 2008 elején dönt arról, legyen-e több-biztosítós rendszer, addig viszont a jelenlegi egy biztosítót kell valódivá alakítani.
Ez a terv viszonylag hamar módosult, így várhatóan 2008 elején akár el is indulhat a több-biztosítós rendszer bevezetése. Ám már akár a jövő esztendő elején megalakulhat a társadalombiztosítást felügyelő szerv és bevezethetik a vizitdíjat is. Mint azt Molnár Lajos egészségügyi miniszter egy háttérbeszélgetésen elmondta, a felügyelet szankcionálhatná a jogellenesen cselekvő szolgáltatókat, kezdeményezhetné a működési engedély visszavonását. Bár a szervezet jogkörének, felépítésének, működésének koncepciója még kialakítás alatt van, de az már biztos, hogy az egyik legfontosabb tevékenysége a járulékfizetők jogainak védelme lesz.
A napokban az Index oldalán látott napvilágot több olyan eset, amikor az állampolgár az ügyfélkapun keresztül ellenőrizte betegútját, és többször is előfordult, hogy olyan kezeléseket számoltak el a taj-kártyáján, amit el sem végeztek. A járulékfizetők egyebek között ilyen esetekben is a felügyelethez fordulhatnak.
Szintén hamarabb érkezhet a vizitdíj: korábban Mihályi Péter közgazdász úgy nyilatkozott róla, hogy bevezetése a több-biztosítós rendszer beindításával egy időben történne, ám feltehetően már 2007 elején sor kerül rá. Az eddigi információk alapján a 300–500 forint összegű vizitdíjat a háziorvosi, szakrendelői beteg–orvos találkozók alkalmával kell majd fizetni. A kórházi napidíj bevezetése is napirenden van. Az viszont még nem világos, hogy a krónikus betegek, nyugdíjasok, szociálisan rászorulók milyen támogatást kaphatnak. Az egyik variáció lehet, hogy a vizitdíjat beépítenék a szociális, illetve nyugdíjszerű juttatásokba, vagyis egy havi fix összeggel emelnék a járandóságokat. Ugyanakkor az is elképzelhető, hogy éppen a krónikus betegek védelmében egy orvoslátogatási keretet állapítanának meg, vagyis meghatároznák, hogy havi lebontásban például az első tíz, tizenöt vizitért kellene fizetni.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet