Kevés magyar orvos jut fel a februári téli olimpiára utazó magyar csapat gépére. A Nemzeti Olimpiai Bizottság (NOB) ugyanis az indulási jogot nyert sportolók számától teszi függővé, hogy mekkora kísérő csoport érkezhet a csapattal. Jelenleg pedig nem túlságosan népes az részt vevő magyar versenyzők száma, eddig csupán 15-en szereztek kvótát – nyilatkozta lapunknak Molnár Zoltán, a MOB ügyvezető igazgatója.
A szervezet reményei szerint végül 20-22 magyar sportoló juthat ki Torinóba. De még e kedvező változat esetén is csak két orvos és egy gyúró kelhet útra a válogatottal – tájékoztatta lapunkat Tállai András, az egészségügyi csapat vezetője.
A hazai doktorok munkája igen szűk területre korlátozódik. A versenyzők komolyabb beavatkozást igénylő sérüléseit ugyanis – ingyenesen – az olimpiai faluban lévő, rendkívül jól felszerelt poliklinika látja el. Így a magyar szakemberek leginkább sportpszichológiai munkát végeznek, illetve kisebb problémákat kezelnek. Emellett igyekeznek a lehető legtöbb doppingvizsgálatra elkísérni a sportolókat – tette hozzá az előzőekhez Tállai András. A versenyzőkre egyébként lelkiismeretesen figyelnek, minden helyszínre jut ügyeletes orvoscsoport. A NOB ezeket a szolgáltatásokat a rendező országtól meg is követeli, hiszen a csapatorvosoknak kizárólag a saját sportolóikkal kell foglalkozniuk, egyéb feladatokat nem kötelező teljesíteniük az olimpia ideje alatt. A kiutazó szakembereket szigorúan ellenőrzik, már hónapokkal ezelőtt el kellett küldeni az utazó doktorok nevét, szükséges papírjait, valamint a diplomájukat is.
Mindezeket figyelembe véve a magyar egészségügyi szakemberek munkájára inkább a felkészülés során van szükség. A válogatott versenyzők vizsgálatait jól szabályozott folyamat szerint végzik itthon: az Országos Sportegészségügyi Intézet a 18 évnél fiatalabb sportolókat évente egyszer, az idősebbeket két alkalommal hívja be egy általános, teljes körű sportorvosi szűrésre. Ebben például fogorvosi ellenőrzés is szerepel, mivel az izotóniás italok az átlagosnál lényegesen jobban károsítják a fogakat.
A Nemzeti Sporthivatal az olimpiai sportágakban szereplő élsportolók egészségügyi vizsgálataira 130 millió forintot biztosított az idén. Ennek egy részét a keretorvosok bérezésére fordítják. A pénzügyi forrás szűkössége miatt nincs minden sportágnak külön keretorvosa, a téli sportok közül jelenleg csak a műkorcsolya és a jégtánc esetében van erre lehetőség.
