BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A szlovák reform eredményei

2005. szeptember 21. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szlovákiában az alapvető orvosi ellátásra mindenki jogosult. A járulékfizetők száma 2,1-2,2 millió, emellett az egyéni vállalkozók tízezrei is fizetnek. A járulék mértéke összesen 14 százalék, ebből 4 százalék esik a munkavállalóra, 10 százalék pedig a munkaadóra. Az állam az átlagbér 4 százalékának megfelelő összeget fizet be a gyerekek, a nyugdíjasok, a munkanélküliek és a sorköteles katonák után.
A szlovák egészségügyi rendszer reformjának részeként 2003-tól egy recept kiváltása 20 koronába, minden egyes orvosi kivizsgálás további 20 koronába kerül. Egynapi kórházi ellátásért 50 koronát kell fizetni, ennek költségét 21 napon túli kezelés esetén az állam magára vállalja. Ám sokszor előfordul, hogy a pácienst a huszadik nap környékén hazaküldik, majd később újra befeküdhet a kórházba és ismét fizethet. A szigorítások óta értesülések szerint legalább 10 százalékkal csökkent a gyógyszerfogyasztás. Emellett az első tíz munkanapon a munkaadó fizeti a táppénzt, s amióta ezt bevezették, rohamosan csökkent a betegállományban lévők száma: nem egy régióban több mint egyharmadával kevesebben veszik igénybe a táppénzt, mint korábban.
A magánszektornak is teret engedett a reform: a rendelőintézetek gyakorlatilag már mind magánkézben vannak, és működnek magánszanatóriumok is. Az állami kórházak privatizálását nem nagyon erőltetik, ha van is ilyen, csak 49 százalék erejéig engedik a magánosítást.
Az országban öt egészségügyi pénztár működik, ebből három magánkézben. A pénztárak korábban veszteségesen gazdálkodtak; máig próbálják valahogyan szanálni az elmúlt évek többmilliárdos veszteségét. Megfigyelők szerint némelyik nullszaldós eredményre is képes már.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet