BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megcsonkítják az IBR-t?

Megkezdődik az irányított betegellátási rendszer leépítése jövőre, amikortól már csak kétmillió lakosra terjedhet ki az alig hatéves múltra visszatekintő, sajátos ellátásszervezés: minden elemét azért nem borítja majd a feledés homálya.

2005. szeptember 20. kedd, 12:23

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Számkocka:
Jövőre
2
millió lakos max.
Baka Zoltán–Molnár Barbara
Lapunk értesülése szerint az idénre tervezett 2,5 millió után legfeljebb 2 millió lakosra terjedhet ki 2006-ban az irányított betegellátási rendszer (IBR). A jövő évi költségvetés tervezete szerint maximum ennyi lakosra köthetnek szerződést az erre vállalkozó egészségügyi szolgáltatók. Az nem változik az idei előírásokhoz képest, hogy az egy szervező által ellátottak száma nem lehet kevesebb mint 100 ezer, de nem is haladhatja meg a 450 ezret. Az Egészségügyi Minisztérium ugyanakkor arról tájékoztatta lapunkat, hogy az IBR-ben ellátott biztosítottak számának csökkentéséről szóló hír félreértésen alapul. Az idei költségvetési törvényben meghatározott 2,5 millió lakos olyan keretszámot jelent, amelyet az ellátásszervezők nem tudtak az idén teljesen kitölteni. A 2006. évi költségvetési törvény tervezetében az IBR-hez csatlakozott háziorvosokhoz bejelentkezett biztosítottak tényleges számához igazodó 2,2 millió fős létszámkeretre tettünk javaslatot – közölték a minisztériumban, ennek ellenére a tervezetben kétmilliós plafon szerepel. A tárca szerint 2,2 milliós felső érték esetén az IBR által érintett kör létszámának nem kell változnia – kérdés azonban továbbra is, hogy 2 millió esetében csökkenteni kell-e a rendszerbe tartozók számát.
Az már év közben tudható volt, hogy a kormány, bár alapvetően sikeresnek ítéli az irányított betegellátási rendszert, mégsem erre kívánja alapozni az egészségügyi reformot. Tulajdonképpen a tavalyi kormánycsere után megpecsételődött a rendszer sorsa, ami abból is kiderült, hogy míg eredetileg 5 millió lakosra terjesztették volna ki az IBR-t 2005-ben, addig a parlament által ténylegesen elfogadott keretszám 2,5 millió lett. Egy évvel korábban 2 millióan vettek részt az IBR-ben, vagyis 500 ezer lakossal lehetett volna az idén bővíteni a rendszert, de csak azoknak a szolgáltatóknak, amelyek már részt vettek abban (újak tehát már nem léphettek be). Az időközben elkészült hatástanulmányok sem igazolták vissza azt a feltételezést, hogy a piacgazdasági modell elemeit is ötvöző IBR-ben takarékosabban lehet biztosítani az ellátásokat. Egy nyár eleji kormányrendelet egyenesen előírta, hogy 2006. január elsejét követően ne bővüljön tovább a rendszer: a jelek szerint ezt sikerül túlteljesíteni azáltal, hogy csökken a rendszerbe tartozók száma.
Tőrdöfésnek számított az IBR karrierjét illetően az Állami Számvevőszék korábban nyilvánosságra hozott jelentése is, amelyben hiányosnak írták le a rendszer jogszabályi, szakmai és pénzügyi megalapozottságát – miközben öt év alatt mintegy 50 milliárd forintot fordítottak a költségvetési pénzekből a rendszer működtetésére.
A kritikák ellenére nem merül a feledés homályába az IBR, a szocialista frakció egészségpolitikusa, Schvarz Tibor szerint ugyanis a prevencióban, a gondozásban és a betegút-követésben elért eredményeket az egész lakosságra ki kell terjeszteni. Az IBR elsősorban abban hozott újat, hogy racionalizálni próbálta a beteg útját a különböző ellátási szintek között. Ez a betegnek időmegtakarítást hoz, míg az orvosoknak a felesleges duplikációk kiiktatásával pénzbeli megtakarítást eredményez – a modellkísérletben részt vevő térségek ugyanis egy meghatározott keretösszegből gazdálkodnak, és az elszámolt kiadásokon túl megmaradó összeget meghatározott módon feloszthatják. Ennek képlete sem változik jövőre, vagyis a bevételi többlet 10 százalékáig annak 80 százalékát használhatják fel a szervező érdekeltségi rendszerébe foglaltak alapján, s ugyanerre a célra lehet felhasználni a 10 százalék fölötti rész 50 százalékát. A fennmaradó összegből az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) először kiegyenlíti a szervezők elvi folyószámláján jelentkező kasszák szerinti veszteséget, az így megmaradt összeg 50 százalékát szétosztja az ellátásszervezők között, akik azt kizárólag egészségügyi célú beruházásra és fejlesztésre fordíthatják, majd a persely alján csilingelő forintokból pályázat útján kiemelt prevenciós tevékenységet támogat az OEP. Abban sincs változás az idei évhez képest, hogy az IBR-ben a tárgyévet megelőző évben szerződéssel rendelkező szervezők esetében az ellátás szervezése, a modellkísérletben való részvétel folyamatos: lefordítva aki 2005-ben szerződött, az 2006-ban is részt vesz a programban.

tábla
Az IBR bővülése

Praxisok száma Lakosok száma (ezer) Modellkísérletre költött összeg (Mrd Ft)
1999 104 158,9 1,7
2004 1270 1939,8 41
Forrás: ÁSZ, OEP

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet