BUX 139485.15 1,35 %
OTP 44860 2,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Meglépett a pénzzel a román tőzsdevezér

2012. október 12. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A román rendőrség és az országos tőkepiaci felügyelet (CNVM) csütörtökön nagyszabású ellenőrzésbe kezdett a WBS Romania (WBSR) brókercégnél és a nagyszebeni tőzsdénél (Sibex), miután felmerült a gyanú, hogy a hetek óta eltűntként nyilvántartott Cristian Sima, a Sibex volt elnök-vezérigazgatója nem csak saját cége ügyfeleinek pénzét tulajdonította el. Amennyiben beigazolódik a feltételezés, a napokban kirobbant botrány még nagyobb méreteket ölthet, hiszen a károsultak száma hatványozottan emelkedhet.

A romániai hatóságok hivatalból indítottak eljárást szerdán Sima ügyében, miután a helyi sajtóban a hét elején több cikk is megjelent az üzletember rejtélyes eltűnéséről. A hírek szerint az üzletember saját brókercégének, a WBS Holdingnak (WBSH) az ügyfelei nem férnek hozzá számláikhoz, miközben a cégnél senki sem válaszolt a telefonhívásokra. Hogy hány befektető lehet érintett az ügyben, nem lehet pontosan tudni, a Brit Virgin-szigeteken bejegyzett WBSH ugyanis csak külföldre közvetített pénzpiaci megbízásokat romániai ügyfelek számára, a cég a helyi tőkepiaci felügyeletnél nem volt nyilvántartva. A hatóságok ezért arra kérik a cég megbízóit, nézzenek utána befektetéseiknek, és jelentsék, ha hiányzik pénz a számláikról. Piaci hírek szerint az eltulajdonított összeg akár több tíz millió euróra is rúghat. A CNVM ezzel egy időben a nagyszebeni tőzsdén is vizsgálódik, a csütörtökön kiadott közleményben azonban arról biztosították az ügyfeleket, hogy befektetéseik nincsenek veszélyben.

Simát az időközben összehívott részvényesi közgyűlés leváltotta a Sibex élén betöltött tisztségeiből, arra hivatkozva, hogy nem jelent meg a munkahelyén, amikor a CNVM október 1-jén megkezdte rutinellenőrzését a nagyszebeni tőzsdén. A román sajtó szerint Sima előre eltervelte szökését, erre utal az is, hogy minden szálat elvágott maga mögött: befektetéseit felszámolta, és miután egy hónapja elvált feleségétől, elbocsátotta a WBS Holding műveleti igazgatóját, így ő maradt az egyedüli, akinek hozzáférése volt az ügyfelek számláihoz. Sokan azt is elképzelhetőnek tartják, hogy az üzletember megbízás nélküli tőzsdei ügyleteken vesztette el a befektetők pénzét. Cristian Sima a múlt év közepén, nagy harcok árán került a Sibex élére, miután több tőkepiaci szereplővel összefogva sikerült letaszítani trónjáról a tőzsdealapító Teodor Ancutát. A tisztség elfoglalása után Sima − összeférhetetlenség miatt − kénytelen volt hivatalosan eladni a Romániában bejegyzett brókercégét, a WBSR-t, piaci pletykák szerint azonban a háttérből továbbra is ő irányította az ügyeket. A WBSR a bukaresti értéktőzsdén jelentéktelen közvetítőnek számít, az év első kilenc hónapjában ugyanis mindössze 13 millió lej (egy euró 4,5 lej) értékben kötött üzletet. Ezzel szemben a Sibexen az egyik legnagyobb határidős kereskedő, szeptember végéig összesen 1,76 millió ügyletet bonyolított a cég. Cristian Simának már nincs semmi köze a WBS Romaniához − jelentette ki csütörtökön Anca Bunea, a cég vezérigazgatója, aki további újságírói kérdésekre nem kívánt válaszolni.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet