Drága mulatság lesz hétfőtől az autózás Milánó belvárosában: az olasz üzleti élet központjának számító nagyvárosban életbe lép a dugódíj. A történelmi városközpontba öt euró ellenében lehet majd autóval behajtani, a korlátozás hétfőtől péntekig érvényes, reggel fél nyolctól este fél nyolcig. A leginkább szennyező gépjárművekkel még fizetség ellenében sem lehet majd bemenni az érintett területre − az egész intézkedést elsősorban környezetvédelmi okokból vezették be −, szabad a vásár viszont a hibrid, illetve a gázüzemű járműveknek, valamint az olasz városi közlekedést alapvetően meghatározó motoroknak.
A belvárosban lakók évente összesen negyven ingyenes behajtásra jogosultak, a többi alkalommal nekik is fizetniük kell, esetenként két eurót. A dugódíjas övezetben élő mintegy 80 ezer ember így rosszabbul jár, mint londoni sorstársaik: a brit fővárosban tíz font a tarifa reggel hét és este hat óra között, és az ott lakóknak nincs ingyenes belépő, viszont csak egy fontot fizetnek. A milánóiaknak így évente 360 euró pluszterhet jelenthet a belvárosi lakás − a helyi lap, a Corriere della Sera számításai szerint −, míg a londoniak megússzák 265 eurónak megfelelő összeggel.
A milánói dugódíjat egyelőre másfél évre vezetik be, aztán a tapasztalatok fényében módosítják. Az első számítások szerint évente 31−35 millió euró bevétel várható, amit az önkormányzat a tömegközlekedés fejlesztésére akar fordítani.
