BUX 139884.70 0,19 %
OTP 45980 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem apad el a norvég olajkincs

2012. január 10. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Kevesebb mint egy éven belül a második nagy olajlelőhely felfedezését jelentette be a norvég állami olajipari vállalat, a Statoil. A Barents-tengeren fellelhető Havis mező 200-300 millió hordó kőolaj-egyenértéknyi nyersanyagot tartalmazhat, ugyanannyit, mint a közelben nemrég felfedezett Skrugard. A két mezőről naponta bruttó 100 ezer hordó olaj hozható felszínre − becsülte egy a Reutersnek nyilatkozó norvég elemző. A felfedezés segíthet a Statoilnak abban, hogy elérje korábban bejelentett célját és a 2010. évi harmadával, napi 2,5 millió hordóra növelje termelését 2020-ra.

Norvégia a világ nyolcadik legnagyobb olaj- és második legnagyobb gázexportőre, de 2001 óta folyamatosan csökkent a kitermelése, miután mostanáig egyre kisebb új mezőket találtak az Északi-tengeren. Tavaly azonban a már említett Skrugard mellett a svéd Lundin Petroleummal együtt két nagy északi-tengeri mezőt fedeztek fel, melyek készletei együtt elérhetik a 3,3 milliárd hordó kőolaj-egyenértéket. A Havis mező felfedezésében 50 százalékkal részesedik a Statoil, 20 százalékkal az ugyancsak állami Petoro AS társaság − ez kezeli Norvégia olaj- és gázkitermelési engedélyeit −, 30 százalék pedig az olasz ENI S.p.A. norvég leányvállalatára jut.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet