A pécsi univerzitás könyvtárának alapját képező Klimo-bibliotékának 50 ezer kötetéről jelent meg nemrégiben átfogó katalógus - ezt azon a konferencián jelentették be, amelyet nemrégiben rendezett a Pécsi Tudományegyetem Könyvtára. A rendkívül értékes kódexeket és ősnyomtatványokat is őrző gyűjtemény 1751-ben, Mária Terézia akaratának megfelelően került Pécsre.
Hamarosan újabb kötettel egészül ki az a katalógus, amely a közelmúltban készült a kultúrtörténeti értékű Klimo-könyvtárról - jelentették be azon a szeptember végi konferencián, amelyet a nagyvilág tudományos berkeiben is jól ismert gyűjteményről rendezett a Pécsi Tudományegyetem Könyvtára. Az értékeit tekintve a sárospatakihoz és a pannonhalmaihoz hasonlítható Klimo-könyvtár Mária Terézia akaratának megfelelően, 1751-ben került Pécsre.
Klimo püspök szándékai szerint a sokrétű munkásságát is kiválóan reprezentáló gyűjtemény az egyház, egy papi szeminárium, valamint egy egyetemi központ tudományos hátterét volt hivatva megalapozni. Az idők során folyamatosan gyarapodó - Klimón kívül elsősorban Esterházy Pál és Szepesy Ignác járult hozzá a gyűjtemény bővüléséhez - többezres könyvállomány a felsőoktatásban 1923-tól hasznosult, amikor az Erzsébet Tudományegyetemet Trianon után Pozsonyból Pécsre költöztették.
A konferencián elhangzott, hogy a Klimo-könyvtárról az elmúlt évszázadokban több katalógus is készült. A legutóbbit az a Móró Mária Anna könyvtáros, kutató és helytörténész jegyzi, aki a konferencián is előadást tartott. A legelső katalóguskészítő egyébként az a Szilágyi István és Koller József volt, akiket maga Klimo püspök hívott az egyházmegyébe. A muzeális értékű gyűjteményben a még könnyebb tájékozódást és a tudományos kutatást hamarosan egy újabb kötet segíti elő, amelynek szerzője ugyancsak Móró lesz.
K. Zs.
