A pécsváradi vármúzeum állandó kiállításáról két X. századi, egyenes pengéjű, oldalaikon vércsatornával ellátott - a szakemberek szerint felbecsülhetetlen értékű és pótolhatatlan - kardot loptak el március első napjaiban. A betörők ezenkívül magukkal vittek egy fanyelű, úgynevezett dudoros buzogányt és a lelőhelyéről elnevezett pécsi sisak másolatát. A pécsváradi vár palotaszárnyának nyugati kiállítótermében lévő tárlók kifosztását március 3-án, szombaton délután észlelték. A rendőrségtől kapott információk szerint a tettesek úgy jutottak be az épületbe, hogy elfűrészelték a kiállítóterem ablakán lévő védőrácsot, majd betörték az ablakot. A múzeumban egyébként semmiféle riasztóberendezés nem volt.
A megyei múzeumigazgatóság szakemberei szerint szinte biztos, hogy olyan profi betörők hatoltak be az épületbe, akik megrendelésre dolgoztak, hiszen kizárólag a legértékesebb tárgyak tűntek el, máshoz nem nyúltak. Az sem kizárt, hogy az ellopott tárgyakat már ki is vitték az országból. A kárt egyelőre felbecsülni sem lehet, hiszen pótolhatatlan értékekről van szó.
Az egyik pécsi muzeológus elmondta, egy XIII. századi szablya ára is minimum 40 ezer német márka. A megyében egy évvel ezelőtt már történt hasonlóan nagy értékű műtárgylopás, akkor a szigetvári múzeumot fosztották ki.
Az eset után nemcsak a pécsváradi vármúzeumot zárták be, hanem a Baranya Megyei Múzeumigazgatóság döntése alapján a megye valamennyi olyan kiállítóhelyéről begyűjtik az értékes tárgyakat, ahol nincs megfelelő riasztóberendezés.
K. Zs.
