BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Pécsváradról X. századi kardok tűntek el

A X. századból származó két kardot, egy fanyelű, úgynevezett dudoros buzogányt és az úgynevezett pécsi sisak másolatát lopták el március elején a pécsváradi vármúzeum állandó kiállításáról. A pótolhatatlan és védett műtárgyak a helyi szakemberek szerint felbecsülhetetlen értékűek. Az esetet követően Baranyában minden olyan kiállítóhely értékes tárgyait begyűjtik, ahol nincs megfelelő riasztóberendezés, a pécsváradi múzeumot pedig bizonytalan időre bezárták.

2001. március 11. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A pécsváradi vármúzeum állandó kiállításáról két X. századi, egyenes pengéjű, oldalaikon vércsatornával ellátott - a szakemberek szerint felbecsülhetetlen értékű és pótolhatatlan - kardot loptak el március első napjaiban. A betörők ezenkívül magukkal vittek egy fanyelű, úgynevezett dudoros buzogányt és a lelőhelyéről elnevezett pécsi sisak másolatát. A pécsváradi vár palotaszárnyának nyugati kiállítótermében lévő tárlók kifosztását március 3-án, szombaton délután észlelték. A rendőrségtől kapott információk szerint a tettesek úgy jutottak be az épületbe, hogy elfűrészelték a kiállítóterem ablakán lévő védőrácsot, majd betörték az ablakot. A múzeumban egyébként semmiféle riasztóberendezés nem volt.
A megyei múzeumigazgatóság szakemberei szerint szinte biztos, hogy olyan profi betörők hatoltak be az épületbe, akik megrendelésre dolgoztak, hiszen kizárólag a legértékesebb tárgyak tűntek el, máshoz nem nyúltak. Az sem kizárt, hogy az ellopott tárgyakat már ki is vitték az országból. A kárt egyelőre felbecsülni sem lehet, hiszen pótolhatatlan értékekről van szó.
Az egyik pécsi muzeológus elmondta, egy XIII. századi szablya ára is minimum 40 ezer német márka. A megyében egy évvel ezelőtt már történt hasonlóan nagy értékű műtárgylopás, akkor a szigetvári múzeumot fosztották ki.
Az eset után nemcsak a pécsváradi vármúzeumot zárták be, hanem a Baranya Megyei Múzeumigazgatóság döntése alapján a megye valamennyi olyan kiállítóhelyéről begyűjtik az értékes tárgyakat, ahol nincs megfelelő riasztóberendezés.
K. Zs.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet