Immár az actiumi csata emlékét megörökítő római kori márvány dombormű második lapja is a Szépművészeti Múzeum gyűjteményét gazdagítja. Mojzer Miklós, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója elmondta: jó egy éve adtak először hírt arról, hogy Claudia Sternberg svájci galériatulajdonos megvételre ajánlotta fel a világszerte ismert márvány domborműsorozat egy lapját.
A mű addig ismert egyetlen lapja is a Szépművészeti Múzeumé. Az antik művészet egyik csúcsteljesítményeként számon tartott dombormű indulóára 708 ezer dollár volt, majd egy félmilliós ajánlat után végül is 375 ezer dollárban (108,5 millió forint) sikerült megállapodni. A szerződés értelmében a Szépművészeti Múzeum három részletben fizeti ki az összeget; az első kettőt az év végéig, az utolsót pedig 2001 december közepéig kell átutalni, de már az első részlet kifizetésekor a múzeum tulajdona lett a remekmű.
A teljes vételárból még mintegy 28 millió forint hiányzik. Amennyiben a hiányzó összeget nem tudnák átutalni, a dombormű tulajdonjoga és a kifizetett vételár is visszaszáll eredeti tulajdonosaira.
A kulturális minisztérium támogatásával középkori Madonna-szoborral gazdagodott a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteménye is. A tárca 12 millió forinttal, hozzávetőleg a műtárgy értékének felével járult hozzá a Mátyás király korából származó, 40 centiméter magas szobor megvásárlásához.
A feltehetően 1450-1460 körül, Nyugat-Magyarországon készült műalkotás nemrégiben került elő egy néprajztudós hagyatékából. A fából készült szobrot többször is javították, átfestették és feltehetően újraalapozták. A Madonna koronája elveszett, mint ahogyan a karján ülő meztelen gyermek bal karja is hiányzik.
Ausztriában egy magánmecénás révén került közgyűjteménybe egy elárverezett festmény. A Mondseei Mester egyik táblaképe, a Királyok imádása a Dorotheumban októberben 2,6 millió schillingért (50 millió forint) kelt el. Csak november végén derült ki azonban, hogy a mű egy ortopédsebész jóvoltából a Linzi Kastélymúzeumba kerül.
Az árverés után még csak annyit lehetett tudni, hogy a vevő egy múzeum volt, amelyet egy magánszemély támogatott, de ismeretlen volt a titokzatos szponzor kiléte, és az sem vált ismertté, hol lehet majd megtekinteni a festményt. Bizonyos volt, hogy a bécsi Osztrák Galéria érdeklődik a német gótika e jelentős alkotása iránt, mert ott már megtalálható a Mondseei Mester Királyok imádása című táblaképének párja, a Krisztus körülmetélése.
Az eredetileg a mondseei székesegyház oltárának egy darabját végül nemrégiben mutatták be új helyén, amely azonban nem az Osztrák Galéria lett, hanem a Linzi Kastélymúzeum. A képhez a múzeum Karl Zweymüller segítségével jutott hozzá. A múzeum szponzora ismert ortopédorvos, a combízületek specialistája, már többször adott pénzt múzeumoknak, és a művészetpártolás e módjának úttörője szeretne lenni Ausztriában. Ő segítette hozzá a bécsi Hőstörténeti Múzeumot ahhoz, hogy hozzájusson az osztrák trónörököspár, Ferenc Ferdinánd és Sophie von Hohenberg halottas ágyaihoz, amelyeket 1996-ban szintén a Dorotheumban árvereztek.
(NAPI-MTI)
