Országszerte hiány van a képzett szakmunkásokból, a hazai vállalatok már egymástól lopkodják el a melósokat - írja a Magyar Hírlap. A BorsodChem személyzeti vezetője szerint érdemes jóval a nagyobb beruházások előtt felvenni, kiképezni és "tartalékolni" a dolgozókat, hogy az üzemcsarnok az induláskor biztosan ne álljon üresen, igaz, így megnő a "levadászás" veszélye. Az átcsábítás ugyanakkor magasabb fizetést is jelent, amit egyrészt nem minden cég tud megadni, másrészt bérfeszültséghez is vezet, hiszen az újak többet keresnek, mint a régiek. A vállalatvezetők szerint a problémát az iskolarendszerű szakképzés reformja oldhatná meg, az oktatási tárca illetékese szerint azonban az a gond, hogy a gyerekek egyszerűen nem akarnak kétkezi munkát tanulni, inkább az érettségit adó szakközépiskolát és a továbbtanulást választják. A gazdasági minisztérium az egyes szakmában kialakult munkaerőhiányt külföldiekkel oldaná meg. A tárca szerint ehhez szükség volna a szabályozás egyszerűsítésére, jelenleg ugyanis akár több hónapba is beletelhet a munkavállalási engedély kiadása. A tervet támogatja a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége is, amely ugyanakkor differenciálná a külföldiek bérét. A szervezet azt javasolja, hogy csak az a külföldi kaphassa meg a minimálbért, aki már legalább 5 éve hazánkban tartózkodik, az újonnan érkezetteknek pedig ennél kevesebbet fizetnének. (MH, 9. old., VG 1., 5. old.)
