A héten fut ki tizedszer a Titanic nemzetközi filmfesztivál hajója, és a szervezők a tavalyi 20 ezer látogató után idén 25 ezer „társutasra” számítanak. Az október 10. és 20. között rendezendő seregszemlén 20 ország 51 filmjét láthatják az érdeklődők - jelentette be a programsorozatot nyitó sajtótájékoztatón Horváth György fesztiváligazgató. A Titanic reprezentatív központja idén először az Uránia Nemzeti Filmszínház lesz, de nem feledkeztek meg olyan bevált vetítési helyszínekről sem, mint amilyen a Toldi, a Kossuth és az Örökmozgó mozik.
A kezdeti 16 film helyett már 51 alkotást mutatnak be a programban és a repertoár kiterjed az idén külön szekciót kapó animációs filmekre és videoklipekre is. A jegyek ára a helyszíntől függően 500, 690, illetve 790 forint lesz, ami jelentős emelkedés a tavalyi 480-600 forinthoz képest. A növekvő árak, úgy tűnik, nem riasztják el a Titanic közönségét: a szervezők szerint az előzetes jegyigénylések minden korábbi rekordot megdöntenek.
A filmek beszerzésében a szervezők jelentős segítséget kaptak a magyarországi külképviseletektől és más fesztiváloktól - tudtuk meg Mező Dorkától, a fesztivál sajtóreferensétől. A kópiák szállításának teljes költsége 3-4 millió forint, ami darabonként 30 és 100 ezer forint között szóródik attól függően, hogy egy másik fesztiváltól vagy közvetlenül a forgalmazótól kapják-e a szalagot - tette hozzá Mező. A Titanic bruttó költségvetése idén 67 millió forint, amelynek 40 százalékát finanszírozzák állami forrásból.
S. M.
