BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Fordulat az InterComnál

2002. április 22. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A moziüzemeltetés összességében veszteséget hoz az InterCom Rt.-nek, ezért a társaság főként a tágabban értelmezett médiabefektetésekre szeretné költeni azt a több millió dollárt, ami megmaradt a 2000-ben a tulajdonosoktól mozinyitásokra kapott 25 millió dollárból. Egy horvátországi és két vidéki helyszínről már levonultak, és hasonló sors várhat az óbudai Eurocenterben működő egységre. Az üzletágból mindazonáltal nem szállnak ki: most vettek mozit a Pólus Centerben, és tárgyalnak továbbiak vásárlásától is.

A magyar és a kelet-európai nem mozizik annyit, mint amennyit korábban vártak tőle, így a 38 százalékával magyarországi piacvezető InterCom Rt. már nem tervez nagyarányú terjeszkedést ezen a területen, pedig 2000 közepén még főképp arra kapott 25 millió dollárt részvényeseitől, hogy multiplexek egész sorát hozza létre Kelet-Európában.
Az addig kizárólagos, azt követően pedig többségi részvényes amerikai magyar producer, Andy Vajna 5 millió, az akkor beszálló három kockázati tőkebefektető közül a brit General Electric Equity 7,5 millió, az osztrák Raiffeisen Private Equity Fund 7,5 millió, a holland ABN Amro Capital pedig 5 millió dollárt tett - offshore cégein keresztül - az InterComba. Akkor a társaság vezetői 29 térségbeli helyszínt neveztek meg terveikben (NAPI Gazdaság, 2000. május 13., 1-5. oldal). A külföldi mozikból azonban mind ez ideig csupán hármat nyitottak meg: egyet Bukarestben, kettőt Zágrábban. Az egyik horvátországit azóta már bezárták, és Magyarországon is lakat került a Salgótarjánban, illetve Szekszárdon működő egytermes egységükre.
Csepi Lajos - aki ez év márciusban követte a cég élén Frank Morenót, Vajna jó barátját - lapunknak elmondta: akár további helyszínekről is kivonulhatnak, ha ott a moziüzem „néhány hónapon belül” nem tehető nyereségessé. Az óbudai Eurocenterben működő egységükről Csepi úgy nyilatkozott, ott belátható időn belől nem látja biztosíthatónak a nyereséges működtetést, ezért tárgyalnak a ház tulajdonosával, de ha nem sikerül megállapodniuk, eljönnek. A csak mozi céljára hasznosítható helyiség kialakítása egyébként 3,5 millió dollárba került az InterComnak. Nyereséget remélnek azonban a Pólus Centerben működő mozitól, amelyet a Magyarországról távozó Loews Cineplextől vettek meg - az árat nem közölték -, és tárgyalnak további mozik átvételéről is. A cég jelenleg Budapesten négy, vidéken öt, külföldön pedig két Hollywood Multiplexet üzemeltet; a mozipiacra szánt összegből megmaradt több mint 10 millió dollárt Csepi szavai szerint általános médiapiaci terjeszkedésre szeretnék költeni, de konkrétumokról a vezérigazgató nem kívánt beszámolni.
Az InterCom másik üzletága, a video- és DVD-forgalmazás nyereséges ugyan, de árbevétele valószínűleg visszaesik, mert négy partneréből kettő - a Columbia Pictures és a Warner Brothers - tavaly szakított a céggel. A válásra Csepi szerint azért került sor, mert a két stúdió magának akarja megszerezni azt a profitot, ami a forgalomból eddig az InterComnak jutott. Jelenleg két céggel van exkluzív szerződésük, a Buena Vista-Disneyvel és az MGM Foxszal.
A 25 millió dollárból 13 fogyott el moziépítésre, üzemeltetésre, illetve filmforgalmazásra. A cégcsoport 2000 óta mégis veszteséges: mintegy 8 milliárd forint konszolidált nettó árbevétele mellett tavaly várhatóan több száz millió forintos üzemi veszteséget szenvedett el. (Különállóan az InterCom pozitív üzemi eredményt produkált, de a moziüzletágat jelképező Multiplex Operation Kft. mínusz 405 millió forintot teljesített.) Idén Csepi 8,3 milliárdos összesített árbevétel mellett 200 millió forintra szeretné lefaragni a negatívumot, két-három éven belül pedig már nyereséget vár. A racionalizálás érdekében összevonják a magyarországi Vajna-érdekeltségeket: a Multiplex Operation, illetve a Moziváros Kft., a Miniplex Operation Kft., az Amero Kommersz Kft. és a Mozi Média Kft. az InterCom része lesz; ez 1 milliárd forint mérleg szerinti veszteséget okoz az InterComnak a tavalyi mérlegben.
Csepi szerint kétségtelen, hogy a befektetők nem túl boldogok az eredmények láttán, de szerinte ők is abban bíztak, hogy Kelet-Európában mozilátogatási boomot tudnak előidézni az amerikai életformát idéző újfajta szórakoztatócentrumokkal. A Duna Plazában nyitott első egységük azonban a konkurensek figyelmét is felkeltette, s ők aztán jobb helyekre települve elszívták az InterCom-mozik közönségének egy részét.
A Raiffeisen-alap - amelyben több osztrák hitelintézet mellett az EBRD és a European Investment Fund is tulajdonos - töretlenül bízik az InterCom jövőbeni értéknövekedésében, befektetését három-öt évre tervezte - szögezte le kérdésünkre Zombory Viktória, az alap képviselője. Az Egyesült Államokban is megremegtek a nagy moziüzemeltető vállalatok - tette hozzá Zombory -, ezenkívül az alkotások is rosszabbak voltak, mint a mostani folytatásos kultuszfilmek. A megváltozott piaci helyzet új lehetőségeket teremt az InterComnak arra, hogy a multiplexpiacon tovább erősítse pozícióit - szögezte le. Thomas Howells, az ABN Amro Capital Hungary Kft. igazgatója nem kívánt nyilatkozni az ügyről, a brit GE Capitalnél pedig nem sikerült illetékest találnunk.
Marnitz István

Marnitz István
Marnitz István

Ez is érdekelhet