Tavaly közel 18 milliárd forint nettó árbevételt ért el, idén több mint 19 milliárdot tervez a tv2-t működtető MTM-SBS Rt.- közölte lapunkkal Tolvaly Ferenc vezérigazgató. A múlt évi adózott eredmény az előzetes adatok szerint 550 millió forint felett alakult, idén 1 milliárd forintot várnak. Ezzel egy évvel előbb váltak nyereségessé, mint tervezték. A cég vezetése a profit osztalékkénti kifizetését fogja javasolni. Tavaly a fő tulajdonos SBS SA újabb, várakozásaik szerint utolsó alkalommal 1 milliárd forint tőkepótlást adott a televíziós társaságnak.
A múlt évben közel 18 milliárd forint nettó árbevételt ért el a 2007-ig - további öt évvel meghosszabbítható - országos földi sugárzási joggal rendelkező tv2 anyacége, az MTM-SBS Rt. 2000-ben az árbevétel 16 milliárd forint volt, idén több mint 19 milliárd forintot céloznak meg - közölte lapunkkal Tolvaly Ferenc vezérigazgató. Az amerikai számviteli szabályok szerinti üzemi eredmény tavaly 3,4 milliárd forint felett alakult, jövőre 4 milliárddal számolnak. A magyar számviteli szabályok szerint számolt adózott eredmény auditálás előtti várható mértéke tavaly 550 millió forint volt (az amerikai számviteli szabályok szerint 880 millió forint), idén a magyar számviteli szabályok szerint 1 milliárd forintot várnak. Ez az összeg a televízió jó anyagi helyzete folytán teljes egészében felajánlható a tulajdonosoknak osztalék formájában - tudatta a vezérigazgató. Hozzátette: bár 2002-re terveztek először nyereséget, már tavaly nyereségesek voltak. Dirk Gergens, a fő konkurenciának számító Magyar RTL (MRTL) Rt. vezérigazgatója a minap annyit közölt, hogy 2000-ben elért 18 milliárd forintos árbevételük nem nőtt jelentősen, eredményességük pedig „javult”. Az MRTL már 2000-ben nyereséges volt, üzemi szinten 1 milliárd, adózás előtt 850 millió forint erejéig.
Tavaly októberben egyébként a cégbírósági adatok szerint újabb egymilliárd forint készpénzt juttatott az MTM-SBS-nek immár 49 százalékos szavazati, illetve 81,5 százalékos tulajdonjoggal rendelkező tulajdonosa, a luxemburgi SBS Broadcasting SA, amely ezzel 16,9 millió forintnyi új részvényt jegyzett le. Az MTM-SBS - pozíciójában visszaszoruló - másik tulajdonosa, a 26 százalékos szavazati és 16 százalékos tulajdoni arányt magáénak mondó MTM Kommunikációs Rt. épületeket és készpénzt apportált 200 millió forint értékben, amihez arányosan 1,5 millió forintnyi új részvény járt. A harmadik tulajdonos, a 23,4 százalékos szavazati és 2,5 százalékos tulajdonjoggal rendelkező német Tele-München GmbH & Co. a mostani ügyletben nem vett részt.
A lépéssorozat nem új a cég életében, a gazdasági társaságokról szóló törvény tőkeminimumra vonatkozó feltételének több ízben is így invesztáltak eleget, utoljára 2001 közepén tettek a tulajdonosok egymilliárd forintot a cégbe a 2000-es veszteségek után. Tolvaly ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy a továbbiakban már nem lesz szükség ilyen lépésekre. Leszögezte: a tulajdonosok évről évre végrehajtott tőkepótlásainak visszajuttatása nincs pontosan ütemezve, ám a nyereségesség alakulásával 2005-re minden hitelüket vissza kívánják fizetni.
A cég tavaly 3,7 milliárd forintos előtörlesztést is teljesített az EBRD-től, a K&H Banktól és az OTP Banktól felvett kölcsöneire (ezek jelzáloggal is terhelik a tv2 ingatlanait), illetve az MTM-nek is visszafizette a tagi kölcsönöket.
Marnitz István
