Gy. Mihály (Mortimer) ugyanakkor fenntartotta korábbi vallomását, miszerint a sértett, P. József azzal fenyegetőzött, hogy „ha még egyszer kérdezel, el lesz vágva a torkotok” – hangzott el a Fővárosi Bíróság kedd reggel kezdődött büntetőperében. A sértett ügyvédje 3 millió forintos nem vagyoni kártérítést követel a szándékos emberölési kísérlettel vádolt Gy. Mihálytól, a védencét ért maradandó testi sértés miatt: a sértettnek - egy életmentő műtét keretében - ugyanis el kellett távolítani a lépét.
Tíz év
„Családi állapota?” - kérdezte Vaskuti András bíró a zsúfolásig megtelt büntetőper tárgyalásának kezdetén. „Megfelelő” - válaszolta Gy. Mihály, kissé félreértve a kérdést. Mivel a vádlott a bűncselekmény elkövetése idején (2005. május 8. vasárnap) fiatalkorú volt, és az érdekérben egyetlen szereplő sem kért zárt tárgyalást, az eljárás főszabály szerint nyilvánosan folyik. Az ügyészség a lehető legszigorúbb minősítéssel szándékos emberölési kísérlettel vádolja Gy. Mihályt, amelynek büntetési tétele maximálisan 10 év. Bár az ügyészség gondatlanul elkövetett életveszélyes testi sértéssel is vádolhatta volna a vádlottat (erre a bíró is célzott a tárgyaláson), Ilosvay Katalin, a vádlott ügyvédje abban bízik, hogy a bíróság elfogadja a védelem stratégiáját a jogos védelmi helyzetről. „Részletekbe nem szeretnék bocsátkozni, de jóval enyhébb ítéletre számítunk, mint 10 év” - mondta a NAPI Online-nak az ügyvédnő.
Részben ellentmondásos vallomás
A bizonyítási szakasz első részében a bíró kihallgatta a vádlottakat, és felmutatta a bűnjeleket (már ami megmaradt belőlük, ugyanis sem az elkövetéshez használt fémkard, sem a sértett ruházata, sem pedig a sértettnél lévő állítólagos kés sem került elő). A bíró minden apró részletre kitért: milyen helyzetből szúrt a vádlott, hogyan tartotta a kardot, mit mondott közben. Gy. Mihály elismerte az okozati összefüggést a szúrás és a az életveszélyes sérülés között, ebben a tekintetben bűnösnek vallotta magát, és megbánta tettét. Ugyanakkor fenntartotta kortábbi vallomását a jogos védelmi helyzetről. Szerinte a sértett fenyegetően lépett fel, agresszíven viselkedett és kés volt nála. Utóbbit a rendőrségi bizonyítási eljárás nem igazolta. A vádlott verziója szerint véletlenül szúrt, mivel megbotlott a busz szervízaknájában. A bíró kitért arra, hogy a vádlott korábban azt állította: egyrészt azért szúrt, mert a busz váratlanul elindult, ám a busz indulását a helyszíni szemle cáfolta. Másrészt amikor kihúzta a kardot a hüvelyében, az megakadt a busz tetejében, tehát olyan nagyon zavarban nem lehetett. A vádlott erre azt mondta, hogy csak úgy emlékezett, mintha a busz elindult volna, illetve a hüvelyéből kihúzott kardot félig leengedve tartotta maga mellett, amikor megbotlott a szervízakna fedelében.
A rasszista vonal
A vádlott az etnikai kérdés után érdeklődő bírónak elmondta, hogy romának vallja magát, de nem tartja a hagyományokat. „Édesanyám révén vagyok roma” - mondta Gy. Mihály, aki szerint az ügyben semmiféle szerepet nem játszott, hogy a sértett és ő is roma származású. „Honnan tudta, hogy a sértett is roma?” - kérdezte a bíró. „Látszott rajta”. „Honnan?” „A bőrszínén.” - válaszolta Gy. Mihály, aki elmondta, hogy az eset óta nem használja a Mortimer nevet. A név eredetére vonatkozó kérdésre a vádlott elmondta, hogy a Mortimer név a régi Black Sabbath együttes dobosának a neve, és mivel ő szeretett dobolni, a társai adták neki ezt a nevet. A bíró hosszan érdeklődött a vádlotthoz köthető középkori hagyományőrző csoportról is: a vádlottal kikérdezte a csoport szokásairól, ruhaviseletükről, céljaikról, stb. Gy. Mihály elmondta, hogy ez egy baráti társaság, amely az általános iskolai időkre datálható.
Az elkövető személye
A bíró részletesen kikérdezte a vádlottat az előéletéről és felolvasta a fiatalkorúaknál kötelező pártfogói környezettanulmányt. A 18 éves Gy. Mihály büntetlen előéletű, családi élete rendezett. Műszaki gépésznek tanul egy 12 osztályos szakiskolában, idén tavasszal fog érettségizni, tanulmányi eredménye erős közepes, idén valamivel javított. Egy Budapest környéki háromszobás családi házban él szüleivel, és külön lakrészben élő bátyjával. „A fiatalember érett, nyílt gondolkodású, szándékvezérelt cselekvés jellemzi. A társadalmi viszonyokat elfogadja, családjában meleg, harmonikus légkör uralkodik” - tartalmazta többek között a tárgyaláson felolvasott pártfogói vélemény. A bíró kitért a család állítólagos szektához tartozására is, mivel tanúk állították, hogy a család gyanúsan viselkedik (!), s tagja egy közelebbről meg nem határozott szektának. Gy. Mihály válaszában elmondta, hogy a szülei korábban a Hit Gyülekezetének tagjai voltak, de már kiléptek a gyületezetből. Bírói kérdésre, hogy a vádlott szerint mi lehet az oka a tanúk állításának, Gy. Mihály nem tudott felelni.
