A Mediawave különleges zenés filmjei kísérik a fesztivált, köztük igazi ínyencségekkel: lesz rövidfilm asztalokon dobolókról, buszmegállózenéről és Balanescuról; a zenemozi keretében pedig vetítünk punk operafilmet, portréfilmet Arno-ról és egy 80 éves blues gitárosról, valamint dokumentumfilmet spanyol flamenco-énekesekről, a húszéves Einstürzende Neubautenről és a New York-i zsidó zenei avantgarde-ról.
A fesztivál koncertjei mindennap este nyolckor kezdődnek, és várhatóan egy óra körül érnek véget, hogy a parti mindenki örömére hajnalig folytatódjon a Trafó bár Tangóban.
Program:
december 14. 20h-tól
ZUM
Dél-alföldi Szaxofonegyüttes
Žagar Pulzus Quartet
december 15. 20h-tól
AZOPA (Lantos Zoltán)
DJ Naga - T. Bali Projekt
DJ-k kontra akusztikusok
Mediawave filmek
20h-20h30 rövidfilmek a Nagyteremben:
· Thierry DE MEY (BEL): Musique de Tables
· Reto CAFFI (SUI): Bus-Stop 99
· Phil MULLOY (SCO): The Sound of Music
22h-tól zenemozi a Trafó Tangóban:
· Dominique ABEL (FRA): Agujetas, Cantaor
· Marc DIXON (BEL): Arno comme les hommes
· Birgit HERDLITSCHKE (GER): 20 years Einstürzende Neubauten
· Dominik SCHERRER (GBR): Bőrért Pokol
· Claudia HEUERMANN (GER): Sabbath in Paradise
· Marc ORIOL (FRA): Big Lucky Carter
· Anders OSTERGAARD (SWE/DEN): The Magus
Támogató: NKÖM
Médiatámogatók: EST Média, Look, Élet és Irodalom
ZUM EGYÜTTES
1997-ben alakult az elektroakusztikus, ambient hangvételű ütősegyüttes, mely a hagyományosabb ütőhangszerek mellett (konga, bongó, jambe, maracas, tabla, marimba) más, szokatlan "hangszereket" is megszólaltat (fazék, üveg, harang, testhang, gong, doromb, cső). Ezek mellet basszusgitár, fúvós hangszerek és énekhangok gazdagítják a hangzást. Minimal art, improvizatív, repetitív, pszichedelikus, etnotrance, ambient, afrikai és törzsi zenékből építik fel saját világukat. Légies, érzékeny "tereket" alkotnak meg, ami a befogadót kiemeli hétköznapi, rohanó gondolkodásmódjából, lehetővé téve számára az alkotás elmélyült befogadását és átélését.
Balhoczky István - basszusgitár
Benkő Marcell - ütőhangszerek
Cserepes Panni - ütőhangszerek
Pápai István - ütőhangszerek
Száva Tamás - basszusgitár
Dudás Zsombor - ütőhangszerek
Lovas András - hangmérnök
Vándorvision - film, performance
Dj Kaszi - dj
DÉL-ALFÖLDI SZAXOFONEGYÜTTES
Stílusuk a megalakulásuk óta eltelt csaknem tíz év alatt érlelődött ki. Három szaxofonos kezében cserélődnek a hangszercsalád tagjai, de előkerülnek más hangszerek is: basszusklarinétok, furulyák és egyéb csövek. A jazzdobból és nagybőgőből álló ritmusszekció feladata nem csak a fúvósok ellenpontozása. Egyéni játékuk és duóik a koncertek gerincét alkotják. Zenéjük legnyugatibb alkotórésze maga a szaxofon, Adolph Sax találmánya, melynek szoprán változatát errefelé "pléhtárogatónak" is nevezik, legkeletibb pontja pedig az ázsiai dorombének. Muzsikájuk tanult és ösztönös elemei merítenek az itt élő népek zenei hagyományaiból és a magyar népzenészek, jazz-zenészek, zeneszerzők és rögtönzőművészek felfedezéseiből. Ezeknek az elemeknek ad stílusos keretet a jazz és a kortárs zene formavilága.
Szokolay Dongó Balázs (TÓTKOMLÓS) - szopránszaxofon, basszusklarinét, csövek, dorombének, duda
Burány Béla Pöcök (ZENTA) - szopránszaxofon, bariton szaxofon, furulya, körtemuzsika
Ágoston Béla (SZARVAS) - altszaxofon, tenorszaxofon, basszusklarinét, ének, dorombének, duda
Benkő Róbert (BUDAPEST) - nagybőgő
Geröly Tamás Sándor (KŐSZEG) - dobok, ütőhangszerek, ütőgardon
ŽAGAR PULZUS QUARTET
A Žagar Pulzus Quartet (ŽPQ) nem forradalmi újításai miatt fog bekerülni a jazz történelmét alakítók közé. Ők csak igyekeznek a jazzt visszahozni oda, ahonnan elindult: a táncparkettre - amit a fiatalok a partik világából jól ismernek. Teszik ezt a klasszikus jazz hagyományait a modern elektromos tánczene tapasztalataival ötvözve, hip-hoppal fűszerezve. Az improvizatív és interaktív jellegzetességek megtartása mellett zenéjük főszereplője a groove, a lüktetés. Tagjai közül hárman (Žagar, Kovács, DJ Bootsie) nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy az országhatárokon innen és túl, Európa koncertszínpadain és jazzfesztiváljain a Yonderboi Quintet ismertté válhatott.
Žagar - Fender Rhodes, billentyűk
Kovács Andor - Fibenare Basic jazz gitár
DJ Bootsie - szkreccs
Lázár Tibor - dobok
AZOPA
Az Azopa triót a húros hangszereken játszó Lantos Zoltán alapította az osztrák nagybőgős Achim Tanggal és a francia ütős Patrice Herallal. Keresztneveikből rakták össze triójuk nevét, már ezzel is jelezve, hogy improvizációs alapú zenéjükben tudatosan vállalják identitásukat, zenei múltjukat, kulturális gyökereiket és az őket ért zenei hatásokat. Ezek pedig igen változatosak: az alapító Lantos klasszikus zenetanulmányok után 10 évet tölt Indiában; Patrice Heral utcaszínháznál zenél Dél-Franciaországban, majd jazz-zenészként él Ausztriában, később az etno felé fordul.
Első lemezük a Makahia, amelynek hangjaiban Afrika, Ázsia és a Távol-Kelet emlékei éppúgy felidéződnek, mint az európai hagyományok: a klasszikus zene, a jazz, a folk vagy a New Age.
Lantos Zoltán - hegedű
Achim Tang - nagybőgő
Patrice Heral - ütőhangszerek, élő elektronika
Dj Naga és T. Bali kísérleti formációja
Egy különleges ízlésű dj és egy nem mindennapi gitáros találkozása. A Tilos Rádióból is jól ismert Naga a zenélés mellett mostanában a Chi Records lemezkiadó művészeti direktoraként próbál ellenállni az elektronikus zene egyes stílusirányzatainak mindenhatóságát hirdető "stílusdiktátoroknak". A Porzók zenekarból ismert gitáros, Temesvári Balázs többször dolgozott kortárs táncosokkal, mostanában pedig a Moszkva tér című film zeneszerzőjeként vált ismertté.
A zenét leginkább szellemisége felől megközelítő Naga számára T. Bali azon ritka gitárosok egyike, aki nem sémákban gondolkodik. Kísérleti társulásuk izgalmas zenei csemegének ígérkezik.
Dj-k kontra akusztikusok
a Budbudas közreműködésével
A Dj-k kontra akusztikusok projektet a Trafó hívta életre 2000-ben azzal a céllal, hogy a Budbudas zenekar közreműködésével a közönség is részese legyen az elektronikusan előállított zene és a hangszeres muzsikálás kreatív találkozásának. A repetitív modern kortárs zene, a free jazz, a hip-hop és az elektronikus tánczene mutációját játszó együttes a csellista Márkos Albert és Dj Titusz együttlétébol született, s bővült a Tilos Rádió underground elektronikus tánczenei műhelyében nevelkedett dj-kel, valamint a jazz, a rock vagy a kortárs zene felől közelítő, haladó gondolkodású zenészekkel. A Budbudas tehát egy folyamatosan alakuló, mindig újabb zenészekkel bővülő formáció, amely vj-vel és a színházból idelátogató rendezővel, Keszég Lászlóval egészült ki az utóbbi időben.
"Koncertzenekar vagyunk. Ez azt jelenti, hogy egymás társaságától és hangulatunktól függoen sétálunk az általunk kultivált zenei stílusok mezsgyéin."
Keszég László - MC
Grencsó István - szoprán és alt szaxofon
Ágoston Béla - tenor és bariton szaxofon
Anna Loutfi - trombita
Márkos Albert - cselló
Hajnóczy Csaba - gitár, sampler
Benkő Róbert - nagybőgő
Hárságyi Péter - dob
Dj NagyA
Dj Mango
Dj Titusz
Vj: Valcz Gábor
Fény: Garas Dániel
Rendező: Keszég László
