A kilenc romániai magánkassza nettó eszközértéke augusztus elején meghaladta a 3,7 milliárd lejt (880 millió eurót) - derül ki a pénztárfelügyelet (CSSPP) legfrissebb adataiból. Ez a vagyon azonban nem lesz elegendő ahhoz, hogy 30-40 év múlva a korhatárt elérő több mint ötmillió tag jelenlegi életszínvonalát biztosítsa - figyelmeztetnek a helyi elemzők. A 2007 őszétől kötelezővé vált magánpénztári befizetések összegét kezdetben a bruttó fizetés két százalékában állapították meg, ami a tervek szerint fokozatosan hat százalékig emelkedett volna. Ezzel szemben Bukarest közel három éven keresztül a 2007-es szinten tartotta a járulék összegét, ami csak az idén nyáron érte el a jövedelem 2,5 százalékát.
Egyre többen hangoztatják, hogy a havi befizetéseket a bérek 10-15 százalékáig kellene növelni. A romániai munkavállalók havi átlagkeresete júliusban sem haladta meg a 330 eurót. Egyre nehezebben sikerül új tagokat toborozni a 13 önkéntes kasszának is, a CSSPP adatai szerint augusztusban mindössze 2500-an kötöttek új szerződést, 50 százalékkal kevesebben, mint júliusban. A harmadik pillérhez a 21 milliós országban szeptember elejéig nem egészen 210 ezer, többnyire vállalati ügyfél csatlakozott, vagyonuk összege azonban meghaladta a 67 millió eurót. A kötelező pénztárak hozama a félév végén 12 és 16 százalék között mozgott, míg az önkéntes kasszáké 7 és 12 százalék volt.
