BUX 138926.56 0,95 %
OTP 44580 1,36 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megtriplázta profitját a Gazprom

2010. szeptember 2. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az átlagosnál hidegebb télnek köszönhetően a tavalyihoz képest háromszorosára, 8,28 milliárd euróra növelte nyereségét az OAO Gazprom az idei első negyedévben, ami szerényen ugyan, de meghaladja az elemzői várakozásokat. Az orosz gázóriás nettó profitja a tavalyi első negyedes 103,7 milliárd rubelt követően 325 milliárd rubelre (8,28 milliárd euróra) növekedett, ami nem sokkal haladja meg a Bloomberg által megkérdezett elemzők által átlagosan várt 316,4 milliárd rubelt. Az eladott gáz volumene 21 százalékkal, 162,2 milliárd köbméterre nőtt a tavalyi első negyedhez képest, az árbevétel 14 százalékkal, 956,8 milliárd rubelre (24,3 milliárd euró), az üzemi nyereség pedig 20 százalékkal, 339,3 milliárd rubelre (8,65 milliárd euró) nőtt. Jó hír továbbá az orosz vállalat számára, hogy adósságállományát a negyedév alatt a harmadával, 977 milliárd rubelre (25 milliárd euró) csökkentette. A világ legnagyobb gáztermelőjének szűkszavú közleménye szerint főként az első negyedév átlagosnál hidegebb európai és oroszországi időjárása játszhatott közre a nyereség növekedésében, valamint a devizaárfolyamok kedvező alakulása is 53 milliárd rubel nyereséget hozott a tavalyi tetemes veszteséggel szemben. Az orosz vállalat adja az európai gázellátás negyedét, ám 2009-ben hiába adott el 37 százalékkal több gázt a kontinensen, mégis visszaesett piaci részesedése, mivel az európai országok alternatív gázforrásokat - elsősorban gázpalamezőket - vontak be a rendszerbe.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet