BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hétfőtől ismét útblokád fenyeget Szlovákiában

2010. január 28. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Hétfőtől ismét útblokádokra kell számítani a szlovákiai közutakon - erősítette meg a Szlovák Fuvarozók Uniója (UNAS) tegnap, mivel a kormány nem teljesítette korábbi követeléseiket. Robert Fico szlovák kormányfő (képünkön) csütörtökön ugyan fogadta az elektronikus útdíjrendszerben érintett szervezeteket, azonban az országos sztrájkkal és útlezárásokkal fenyegetőző UNAS nem szerepelt a meghívottak listáján. A január 1-jétől működő, kezdetben zűrzavart okozó és az úthasználati díjat 7-10-szeresére növelő útdíjrendszer elleni tiltakozás eljutott a polgári engedetlenség szintjéig: csütörtökre virradó éjjel a dunaszerdahelyi járásban valaki elfűrészelt egy útdíjkaput, ami az úttestre zuhant.

A kormányfő az UNAS összes követelését elutasította, és csak azt üzente nekik, hogy a legális sztrájk többfajta módja közül is választhatnak, az útlezárásokat azonban nem tekinti ilyennek. "Bárki, aki megpróbálja korlátozni a forgalmat a szlovák utakon, súlyos közlekedési kihágást és bűntettet követ el. Szlovákiában nincs olyan törvény, amely a tiltakozóknak lehetővé tenné a forgalom korlátozását, megakadályozva a többieket abban, hogy eljussanak a munkahelyükre vagy a családjukhoz" - nyilatkozta Fico. Az UNAS egyik legfontosabb követelése, hogy június 30-ig függesszék fel az útdíjat az I. osztályú utakon, vagy azonnal hozzanak olyan döntést, amely szerint csak 333 kilométernyi I. osztályú út használatáért kellene útdíjat fizetni a jelenlegi 1400 kilométer helyett. A 333 km azokra az útszakaszokra vonatkozik, amelyek párhuzamosan vezetnek az autópályákkal vagy gyorsforgalmi utakkal.
A fenyegetésnek azonban máris van némi hatása, mivel Robert Fico az útdíjrendszert működtető SkyToll társasággal, továbbá a Nemzeti Autópálya Társasággal (NDS) és a fuvarozókat tömörítő másik szervezettel, a CESMAD-dal folytatott tárgyalásait követően bejelentette: az útdíjat valószínűleg mégsem a korábban jelzett február elsején indítják be teljes gőzzel (jelenleg az I. osztályú utak ingyen használhatók), hanem csak pár nappal később. A pontos időpont attól függ, hogy mikor lép életbe a közlekedési tárca új rendelete a fizetett szakaszokról. A szakminisztérium az eddigi 826 fizetett útszakaszt 1006 szakaszra osztotta fel, amelyek közül egyik sem hosszabb öt kilométernél. Áprilisra a szakaszok számát 1700-ra növelik, vagyis egy-egy útszakasz átlagosan 1 km-nél rövidebb lesz. A tárca ezzel szeretné igazságosabbá tenni a rendszert, hiszen a sofőrök az egész útszakaszokért fizetnek.
Robert Fico kormányfő az év elején országossá fajult útblokád láttán január 11-én jelentett be engedményeket. Ezek értelmében amíg az elektronikus útdíj mérésének rendszerét nem finomítják, addig ingyenessé teszik az első osztályú utak használatát - ez január 31-ig lesz érvényben, bár a legutóbbi információk a határidő kitolásáról szólnak. Emellett pontosan kijelölik, mely útszakaszok fizetősek - ez június végéig történik meg. Végezetül elismerte, hogy a térségben Szlovákiában a legmagasabb a gázolaj jövedéki adója, ezért ennek mértékét jelentősen csökkentették, így a gázolaj literenkénti 1,14 eurós átlagára februártól 1,00-1,01 euróra mérséklődik. A pénzügyminisztérium szerint ez a gesztus Szlovákiának 60-100 millió eurójába kerül.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet