BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Fico-kormány üldözi a nyugdíjpénztárakat

2010. január 21. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Fico-kabinet rendszeresen támadja a pillanatnyilag 2,937 milliárd eurót kezelő hat szlovák magánnyugdíjpénztárat. A 2005 óta működő pénztárakat 2006 nyara óta több ízben megnyitották, lehetővé tették tagjaiknak, hogy visszalépjenek az állami rendszerbe, azonban a masszív negatív kampány ellenére mindössze néhány tízezren léptek ki - ez az 1,5 millió ügyfélhez viszonyítva nem túl jelentős elvándorlás. Legutóbb 2009 októberében kormányhatározatot fogadtak el, miszerint a nyugdíjpénztárak kötelesek lesznek olyan szintre felértékelni a második pillérben takarékoskodó ügyfelek számláján lévő vagyont, mint amilyen szinten az első, az állami pillér van - azaz olyan hozamokat kell elérniük, ahány százalékkal emelkednek a nyugdíjak. A pénzügyminisztérium mindmáig nem öntötte törvénytervezet formájába a határozatot. Múlt márciusban olyan törvényt fogadott el a parlament, amelynek értelmében a nyugdíjpénztáraknak nem éri meg részvényekbe fektetni vagyonukat, ezért a részvénypiacok tavalyi szárnyalásából nem profitáltak a szlovák nyugdíjalapok. Ahogyan Martin Chren, a Hayek Alapítvány igazgatója mondta az Új Szónak, a nyugdíjpénztárak nem fektetnek részvényekbe, mert saját forrásból kellene fedezniük az esetleges veszteséget, még akkor is, ha ez rövid távon, féléves időszak alatt keletkezett. Részvényekbe hosszú távon érdemes fektetni. A nyugdíjpénztárak ennek hatására olyan értékpapírokba fektetnek, amelyek stabil hozamot biztosítanak, mint például a kötvények.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet