Január 1-jétől Szlovákiában érvénybe lépett az elektronikus útdíj kötelező fizetéséről szóló döntés, emiatt a fuvarozók úgy döntöttek, hogy blokád alá veszik hétfőn a benzinkutakat. Az első napon érdemi fennakadások nem voltak, bár néhányan megpróbálták kijátszani a rendszert - sikertelenül. "Közvetlenül az elektronikus útdíjrendszer beindításának rajtja előtt 58 ezer fuvarozó regisztráltatta magát a rendszerben, miközben a rendszer problémamentes rajtjához és üzemeltetéséhez 60 ezer bejelentkező kellene" - közölte Lenka Lendacká, az útdíjrendszert üzemeltető SkyToll társaság szóvivője. A 3,5 tonnánál nehezebb járművek számára összesen 2032 kilométernyi autópálya (397 kilométer), gyorsforgalmi út (173 km) és I. osztályú út (1461 km) vált fizetőssé. A mintegy 200 főt számláló, speciális mérőműszerekkel felszerelkezett sztrádarendőrség máris megkezdte a járőrözést. A szlovák rádió információi szerint az első napon alig 600 fuvarozó használta az útdíjrendszert. Néhányan megpróbálták kijátszani, ám a rendőrök éberek voltak. Nem érdemes kísérletezni, mert a pénzbírság felső határa 1655 euró. A nemzeti autópálya-társaság (NDS) idén 165 millió euró bevételt vár az útvámból, ami jövőre 181 millió euróra emelkedhet.
A szlovák fuvarozók 11 követeléséből egynek sem tett eleget Lubomír Vázny szlovák közlekedésügyi miniszter, aki fogadta a fuvarozó társaságok képviselőit. A tiltakozók ezért úgy döntöttek, hogy január 4-én blokád alá veszik Szlovákia összes benzinkútját. A fuvarozók állítják: a rendszer kamiononként napi 100 eurós többletkiadást jelent majd, ennek következtében a fuvarozók egy része tönkremegy, a többiek pedig emelik a szolgáltatások árát, ami végső soron az áruk drágulásához vezet. A tiltakozók elsősorban a rendszer hatálybalépésének kitolását és az útdíj összegének csökkentését követelték. Azt szerették volna elérni, hogy a rendszer csak 2010 júliusától lépjen életbe. "Nem az én kompetenciám elhalasztani az útdíjrendszer bevezetését. Véleményem szerint az elodázás sem hozna jelentősebb változásokat" - mondta Vázny. A fuvarozók képviselői a miniszterrel történt találkozó után megalapították a Szlovákiai Fuvarozók Unióját. "Azonnal elindítunk egy kampányt, melynek lényege a lehető leggyorsabban tájékoztatni a közvéleményt és a többi fuvarozó társaságot az útdíj bevezetésének következményeiről" - jelentette ki Jaroslav Polacek, az unió képviselője. A kezdeményezést már több mint 550 fuvarozó írta alá. A szlovák kőolajipari szövetség elnöke, Miroslav Kollár kijelentette: a benzinkutak tulajdonosai mindent elkövetnek, hogy megakadályozzák a sztrájkot. "Ez egy olyan akció, amihez semmi közünk, mégis minket sújt. Megpróbáljuk megakadályozni, hogy leálljon az üzemanyag-eladás. Ha eltorlaszolják a benzinkutakhoz vezető utakat, akkor kihívjuk a rendőrséget" - mondta Kollár.
