BUX 138926.56 0,95 %
OTP 44580 1,36 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovák-magyar gázvezeték

2009. november 3. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az ágazatában Európa éllovasának számító, évi 90 milliárd köbméter földgázt közvetítő Eustream gázszállító a magyar FGSZ Zrt.-vel karöltve össze szeretné kötni Szlovákia és Magyarország gázvezeték-hálózatát, ezért a társaság most azt térképezi fel, hogy mekkora igény van a szállító rendszer kapacitásának kihasználására - mondta tegnap Pozsonyban Andreas Rau, az Eustream elnöke. A pozsonyi Slovensky Plynárensky Priemysel szlovák gázművek közleménye szerint az Eustream és az FGSZ még júliusban írt alá szándéknyilatkozatot a beruházásról (az Eustream korábban SPP Preprava néven, a szlovák gázművek részeként működött). A vezeték a közép-szlovákiai Nagykürtösnél indulna délnek és a Budapest kapujában levő Vecsésig húzódna, a teljes hossza 115 kilométer lenne. Ha minden az elképzelések szerint alakul, akkor a vezetéket 2013 elején helyezhetnék üzembe és a későbbiekben csatlakoztathatnák az európai gázvezetékrendszerre, például a Nabuccóra, a Déli Áramlatra vagy a horvát lng-terminálra - mondta Antoine Jourdain, az Eustream elnökségi tagja, hozzátéve: ha ismét gázmizéria lépne fel, akkor a szlovák-magyar vezeték a Nyugat-Európából érkező földgáz szállítására is alkalmas lehetne. A projekt ráadásul része az Európai Bizottság által elfogadott koncepciónak (EERP), amely hajlandó a finanszírozásába is beszállni 2,4 milliárd euróval.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet