BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Orosz autómultiterv

2009. június 21. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Merész álmokat dédelget az állami tulajdonú Szberbank, Oroszország legnagyobb pénzintézetének elnöke, German Gref, aki úgy véli, hogy az Opel és az orosz autógyártók összefonásával éves termelése alapján a Volkswagennel (VW) vetekedő nagyvállalatot lehetne létrehozni. A német autóipari cég 55 százaléka a dolgok mai állása szerint a kanadai Magna autóalkatrész-gyártó vezette konzorcium kezébe kerülhet. E csoporthoz tartozik a Szberbank, továbbá a jelenleg csőd közeli helyzetben lévő orosz GAZ autógyár, amelynek tulajdonosa, Oleg Deripaszka a pénzügyi válság kirobbanásáig a Magnában is érdekelt volt. A Financial Times Deutschland értesülése szerint Gref úgy véli, hogy össze lehetne olvasztani a GAZ-t, továbbá a legnagyobb orosz autógyártót, az AvtoVAZ-t, illetve esetleg még a Kamaz teherautó-gyártót is. A dolog esélyeit javítja, hogy a Szberbank-vezér Vlagyimir Putyin miniszterelnök bizalmasainak körébe tartozik. Az Opel tavaly 1,5 millió autót gyártott, míg az AvtoVAZ 600 ezret, ám Gref szerint ezt három-öt év alatt fel lehetne tornászni 6 millió fölé, ami megközelíti a VW 6,3 milliós tavalyi termelését. Kétségeket ébreszt a terv megvalósíthatóságával kapcsolatban, hogy az francia Renault-nak meghatározó kisebbségi tulajdona van az AvtoVAZ-ban, amivel megvétózhatja az cég bevonását a nemzeti holdingba.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet