BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elkerülheti Ausztriát a Déli Áramlat

2008. április 14. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Gazprom azt fontolgatja, hogy módosítja a Közép- és Dél-Európa gázellátását szolgáló Déli Áramlat gázvezeték útvonalát. A vezeték elkerülné Ausztriát és helyette Szerbián, Szlovénián és Magyarországon át jutna el Észak-Olaszországba. Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója a múlt hét végén tárgyalt Szlovénia vezetőivel. A váratlan fordulatról beszámoló Kommerszant szerint ez figyelmeztetés Ausztriának, amellyel meglepően megromlott az orosz gázóriás viszonya éppen azt követően, hogy jelentős együttműködési megállapodást írtak alá az OMV-vel januárban. Ennek értelmében a Gazprom 50 százalékot kap a baumgarteni közép-európai gázelosztóból, és közösen építenek föld alatti gáztározókat Ausztriában és a szomszédos országokban. Napokon belül kiderült azonban, hogy az oroszok nem hajlandók gázt eladni azoknak a kereskedőknek, akik lekötöttek kapacitást a Transz-Ausztria gázvezetéken. Vlagyimir Handohin, a cég exportosztályának vezetője ezt azzal indokolta, hogy a Gazprom stratégiájával ellentétes a közvetlen eladások növelése a végfelhasználóknak. Szakértők véleménye szerint a probléma gyökere, hogy az oroszok és az OMV nem osztották fel egymás között az osztrák gázpiacot.
A szlovéniai tárgyalások világvisszhangja késztethette a Gazpromot arra, hogy hivatalos közleményt adjon ki ezekről. Az igen szűkszavú beszámoló szerint a találkozón a felek együttműködési lehetőségeiről és Szlovénia esetleges részvételéről volt szó a Déli Áramlat projektben. Ennél többet nem voltak hajlandók nyilvánosságra hozni. Az évi 30 milliárd köbméter gáz szállítására alkalmas vezeték a Gazprom és az olasz ENI közös vállalkozása, és Oroszországból a Fekete-tenger alatt futva jutna el Bulgáriába, és onnan kétfelé ágazna, Észak- és Dél-Olaszországba. Építését a tervek szerint 2013-ban fejezik be.
A Gazprom további erősödését jelzi az MTI híre szerint, hogy Vlagyimir Putyin elnök utasítása értelmében az orosz állam minden gázipari tulajdonrészét fél éven belül átadja a Gazpromnak. A stratégiai jelentőségű vállalatok listájáról 61 részvénytársaságot emeltek ki, ezek pakettjeit a Rosznyeftynek adják át, amely saját részvényekkel fizet értük. Ezeket a részvényeket átváltják a Gazprom részvényeinek 0,87 százalékára, ennyi hiányzik ugyanis ahhoz, hogy az állami tulajdonrész 50 százalék fölé emelkedjen a Gazpromban, s ezzel a kormány megszerezze a cég ellenőrzéséhez szükséges többséget.

Barabás János T.
Barabás János T.
Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet