Részvényeinek árvágtája miatt a CEZ cseh energetikai társaság a legértékesebb cég Közép-Európában. Papírjainak árfolyama 677,50 cseh koronára (23,31 euró) emelkedett, ami a piaci tőkésítés szempontjából Közép-Európában az első helyre repítette a társaságot – mondta Ladislav Kríz, a CEZ szóvivője. A CEZ egyébként már 2005 első negyedében az élre került a visegrádi négyek csoportjában, s azóta tovább növelte előnyét a második helyezett Mol előtt. Az energetikai cég további expanzió előtt áll: éppen a napokban terjesztette a Paroubek-kormány elé azt a szándékát, hogy megvásárolná Csehország legnagyobb barnaszén-bányájának, a Severoceské Doly bányának a többségi részesedését 9 milliárd koronáért. Emellett külföldön is terjeszkedik. Versenybe szálltunk a szénalapú hőerőművekre kiírt lengyelországi tenderen, három bolgár hőerőmű iránt is érdeklődünk, és még további befektetési terveink vannak – mondta Ladislav Kríz. A társaság szerb, montenegrói, bosznia-hercegovinai és macedóniai lehetőségek iránt is érdeklődik. A CEZ már eddig is elkönyvelhetett külföldi sikereket: 2005 első felében 151 millió euróért megvásárolta a román Electricita Oltenia áramszolgáltató többségi részvénycsomagját, 2004-ben pedig három bolgár regionális áramszolgáltatót vett. Igaz, a Slovenské Elektrárne szlovák villamos művekért folytatott versenyben lemaradt az olasz ENEL mögött. Martin Roman, a CEZ vezérigazgatója szerint a társaság a közép- és kelet-európai árampiacon az első helyet szeretné megszerezni. A CEZ Csehországban 14 hő-, két atom-, egy nap- és két szélerőművet, emellett számos vízerőművet üzemeltet, 2004-ben 61,6 terawattóra villamos áramot állított elő, a cseh termelés közel háromnegyedét.
