A hőskorban gomba módra szaporodtak, újabban gyorsan fogynak világszerte a generikus gyógyszereket – azaz lejárt szabadalmi védettségű készítmények másolatait – gyártó cégek. A szereplők persze nem tűnnek el piacról, csak beolvadnak valamelyik riválisukba. A múlt év rekordot hozott a szektorban a végbement fúziók és felvásárlások számát tekintve, de szinte biztosra vehető, hogy az idén még több ügyletre kerül sor. A generikus gyártók nemzetközi szövetségének Máltában zajló éves konferenciáján a Reuters jelentése szerint egyöntetű volt az a vélemény, hogy gyorsulni fog a konszolidáció, mert a verseny éleződése és az ezzel járó árnyomás közepette a cégek csak úgy maradhatnak életben, ha akvizíciók útján terjeszkednek és javítják hatékonyságukat. Robert Wessmann, az elmúlt hat évben húsz felvásárlást végrehajtó izlandi Actavis vezérigazgatója egyenesen odáig ment, hogy négy-öt év múlva már csak néhány globális gyártó fog dominálni a piacon.
A svájci Novartis néhány hónapja megszerezte a német Hexal és az amerikai Eon Labs generikus cégeket (NAPI Gazdaság, 2005. február 22., 6. oldal), így az ügylet lezárása után a Novartishoz tartozó Sandoz világelső lesz az ágazatban, megelőzve a Magyarországon a Biogal és a Human tulajdonosaként jelen lévő izraeli Teva Pharmaceutical Industriest. A két éllovas mögött ugyanakkor egyre nagyobb erőt képviselnek az indiai vállalatok, közülük a Matrix Laboratories a minap jelentette be tervét, hogy 238 millió dollárért felvásárolja a belga Docpharmát. Az Egyesült Államokon kívül Indiában van a legtöbb olyan generikus gyógyszergyári üzem, amely megfelel az amerikai élelmiszer- és gyógyszerfelügyelet normáinak, így az ottani cégek valószínűleg nemcsak felvásárlóként, hanem célpontként is részesei lesznek a konszolidációnak. India mellett Kínában is rohamosan bővül a generikus gyártás, a beruházások eredményeként akár túlkapacitás is kialakulhat, ami további nyomást fog gyakorolni az árakra.
