Harmadszor sem sikerült eladni az állami tulajdonban levő Bulgartabak három nagy cigarettagyárát, a szófiait, a plovdivit és a blagoevgradit, miután a világ második legnagyobb dohányipari cége, a British American Tobacco (BAT) tegnap visszavonta 200 millió eurós ajánlatát. A kudarc politikai okokra vezethető vissza, a kormánykoalícióhoz tartozó török kisebbségi párt ugyanis felszólította a kabinetet a privatizáció leállítására. Ez súlyos kudarcot jelent a parlamenti kisebbségre támaszkodó kormány számára, amely programjának fontos elemévé tette a dohányipar privatizálásának végrehajtását a 2007-re várható uniós csatlakozás előtt.
A BAT a bonyolult és egyre romló politikai helyzetben nem látja biztosítottnak, hogy befektetése megfelelő időn belül megtérül. Nyugati elemzők és az IMF szerint ez a kudarc negatív üzenet a befektetőknek, akik a bolgár dohányipar privatizálását próbakőnek tekintik arra nézve, mennyire befolyásolják az ország politikáját homályos politikai és gazdasági érdekek – írja a Reuters. Az üzlet a legérzékenyebb minden eddigi magánosítás közül, nem azért, mert a lakosság több mint fele dohányzik, hanem mert a lakosság 10 százalékát kitevő török kisebbség túlnyomó többsége a dohánytermesztésben és -feldolgozóiparban dolgozik. A gyárak privatizálása óhatatlanul elbocsátásokkal jár, ami a török párt szavazóbázisát sújtaná, ezért az a nyári parlamenti választások előtt nem meri vállalni a felelősséget. A hírügynökségek tudni vélik, hogy a dohányipar privatizálásának hét éve folyamatos meghiúsítása mögött olyan sötét érdekek is állnak, mint az állítólag széles körben elterjedt cigarettacsempészet, a korrupció és jól fizető állami támogatások megszerzése. Bulgária az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint 16 évvel ezelőtt még a világ legnagyobb cigarettaexportőre volt. Ennek rég vége, de 2003-ban a monopolhelyzetben levő Bulgartabak még mindig 25 milliárd cigarettát értékesített.
