A szlovák jegybank (NBS) tegnap ismertetette 2008-ig tartó pénzügyi programját, amely szerint Szlovákia a tartós gazdasági növekedés és a folyamatos életszínvonal-emelkedés útjára lépett. Az Ivan Sramko jegybanki alelnök által ismertetett dokumentum szerint Szlovákia 2009-ben tudja bevezetni az eurót. Az idén mintegy 7,5 százalékos éves infláció visszaszorítása jelenti a legnagyobb kihívást, azonban a jegybank szerint 2005 decemberére az éves szint 3,5 százalék lesz, 2006 végére már csak 2,5 százalék, 2007-ben és 2008-ban pedig 2 százalék vagy az alá szorulhat a pénzromlás üteme.
Ami az államháztartási hiányt illeti, ennek a GDP-hez viszonyított aránya jövőre ugyan még elérheti a 4,9 százalékot, azonban 2006-ban 4,5 százalékra, 2007-ben pedig már 1,0 százalékra süllyedhet. A bruttó hazai termék terén szintén optimista a jegybanki prognózis: 2005-ben 4,9 százalékos, 2006-ban 5,4 százalékos, 2006-ban egyenesen 6,6 százalékos, 2007-ben pedig 4,6 százalékos növekedési ütemet vetítenek előre. A 2006-os kiugróan magas mutató a nagyszombati Peugeot–Citroën és a zsolnai Hyundai/KIA autógyár beindulásáénak köszönhető.
Az alacsony inflációval párosuló kimagaslóan jó makromutatók azt vetítik előre, hogy az idén kezdődött, mintegy egyszázalékos reálbér-növekedés a jövőben felgyorsul. A Hospodárske Noviny gazdasági napilap keddi száma a pénzügyminisztériumra hivatkozva azt írta, hogy 2005-ben a reálbér-növekedés eléri a 3,1 százalékot, 2006-ban a 2,9 százalékot, 2007-ben pedig a 3 százalékot. Ráadásul jövő januárban már nem várható az utóbbi évekre jellemző árugrás, mivel az árak felszabadítása már lényegében megtörtént. Egyedül a víz-, a csatornadíj és a lakossági földgáz drágul érdemben.
