A német Siemens AG, Európa legnagyobb gépipari és technológiai konglomerátuma megerősítette azt az először az osztrák Format magazin által közölt információt, amely szerint felvásárolná a veszteségesen működő osztrák VA Technologie AG-t. Hasonló találgatások már korábban is napvilágot láttak, emiatt a VA Tech árfolyama az év eleje óta több mint a kétszeresére emelkedett, jelenleg 52 eurót ér egy részvény. A Format által megismert dokumentumok szerint a Siemens részvényenként 60 eurót kínál a legnagyobb osztrák gépipari cégben, így a teljes vételár 900 millió euró volna. A német csoport tárgyalásokat kezdett az osztrák Mirko Kovats üzletemberrel, aki Victory Industriebeteiligung AG nevű cége révén 12,5 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik a VA Techben. Úgy tudni, hogy a Siemens csak két üzletágat tartana meg, az áramátviteli és -elosztó berendezések gyártását valamint a mérnöki szolgáltatásokat, s nem tart igényt a másik háromra, a fémfeldolgozási, vízi erőművi és víztisztítási berendezések gyártására, ugyanakkor új munkahelyet biztosítana az e divíziókban dolgozók számára.
Ez az ígéret a politikai ellenkezés enyhítését szolgálná, ám a jelek szerint a Bécs a legkevésbé sem látja szívesen a Siemenset. A VA Tech legnagyobb tulajdonosa az ÖIAG állami vagyonkezelő ügynökség 15 százalékkal, s erről a részvénycsomagról Martin Bartenstein gazdasági miniszter kijelentette, hogy nem kívánják magánkézbe adni. Hubert Gorbach alkancellár, aki a jobboldali Szabadság Pártot képviseli a kormányban, úgy nyilatkozott, hogy a gazdaságpolitikán belül prioritást kell élveznie a munkahelyek és a know-how központok megőrzésének. A Reuters emlékeztet rá, hogy nemrég politikai nyomás miatt hiúsult meg az az ügylet, amelyben a svájci Swisscom megvette volna a szintén állami résztulajdonban lévő Telekom Austriát (NAPI Gazdaság, 2004. augusztus 23., 5. oldal).
