A két vezető európai távközlésieszköz-gyártó, a svéd Ericsson AB és a francia Alcatel SA egyaránt mérsékelte nettó veszteségét az idei harmadik negyedévben a takarékossági intézkedések és a szerkezeti átalakítások nyomán. A két csoport azonban így is a tizedik egymást követő negyedévet zárta mínusszal. Az Ericsson, amely a mobilhálózati berendezések legnagyobb gyártója a világon, a 2001. eleji 107 ezerről mára 53 400 főre csökkentette létszámát, így nettó vesztesége ötödével, 3,9 milliárd koronára (433 millió euró) apadt. Az adózás előtti nyereség 1 milliárd korona volt, az árbevétel azonban 16 százalékot esett a gyenge kereslet miatt, ennek ellenére a folyó negyedévben már az árbevétel emelkedését várják. A svéd csoport szerint a távközlési piac egésze fellendülőben van, de a mobilhálózatok esetében idén a kereslet 10 százalékkal esik vissza dollárban számolva, és jövőre csak stagnálás várható.
Az Alcatel, amely a széles sávú internetberendezések legnagyobb gyártója, 119 ezerről 72 ezer főre csökkente létszámát, aminek révén 1,35 milliárdról 284 millió euróra faragta le nettó veszteségét, miözben árbevétele 3,51 milliárdról 3,04 milliárd euróra csökkent. Az üzemi eredmény 160 millió euró volt, ami az egy évvel korábbi 227 milliós veszteség után meglepetést okozott, mivel a piac csak ennek felére számított. Az Alcatel a folyó negyedévben az árbevétel 20–30 százalékos negyedéves szintű javulását várja, de fordulatot egyelőre nem mer prognosztizálni. A takarékossági intézkedések nyomán mára mindkét cég közel került ahhoz, hogy nyereségessé váljon, és az ez irányú várakozások idén az Ericsson árfolyamát kétszeresére, az Alcatelét háromszorosára emelték. Az eredmények és a kiábrándító prognózisok miatt azonban tegnap az Ericsson árfolyama 4, az Alcatelé 2,3 százalékkal esett.
