SIDÓ ZOLTÁN, Pozsony
Az állami kézben lévő szlovák villamos művek (Slovenské Elektrárne, SE) részleges privatizációját előkészítő bizottság a PriceWaterhouseCoopers (PwC) koncepcióját elfogadva azt javasolta a szlovák gazdasági minisztériumnak, hogy a cég 49 százalékát és a menedzsmentjogokat két részre bontva értékesítsék - közölte a gazdasági tárca szóvivője. Robert Nemcsics gazdasági miniszter ezt a változatot terjeszti majd a kormány elé. A tanácsadásra kiválasztott PwC javaslata értelmében külön cégbe szervezik a hagyományos erőműveket és a nukleáris erőműveket. A bősi vízerőművet a koncepció értelmében kiemelnék a privatizáció folyamatából.
Mindennek eredményeképpen az értékesítés során csak két társaság lehet befutó. Tavaly szeptemberben nyolc cég nyújtott be előzetes ajánlatot, köztük a német E.ON, a francia Electricité de France, a brit British Energy és International Power, valamint az olasz Enel. Értesülések szerint kisebb az érdeklődés az atomerőművek iránt. Egyelőre nem tudni, hogy a kabinet mikor dönt a privatizációról. Ha még az idén hatályon kívül helyezik az úgynevezett nagyprivatizációs törvényt, akkor akár a villamos művek száz százalékát is eladhatják.
