Pozsonyi tudósítónktól:
A Cseh Vasutak (Ceské Dráhy) vezetésének 2003-as üzleti terve szerint a társaság idén 2,13 milliárd cseh koronás nyereséget vár a személyszállítás és 177 millió koronát az egyéb tevékenységek kategóriájában. Dalibor Zeleny, a vasút vezérigazgatója már 2002 végén jelezte, hogy 2003-ban minimum nullszaldósak lesznek, de valószínűbb, hogy a nyereségük eléri az 1,1 milliárd koronát. Tavaly a cég az előzetes adatok szerint mintegy 2,4 milliárd koronás veszteséget halmozott fel, ami 1 milliárddal kevesebb a vártnál. Január elsejével a vasút két állami részvénytársasággá vált szét: az egyik a 20 milliárd koronás alaptőkével rendelkező Cseh Vasutak (CD), amely a korábbi adósságát nem vitte magával, a másik pedig a vasúti pályákat felügyelő társaság (Správa Zeleznicní Dopravní Cesty). A vasút 1993-ban, Csehszlovákia kettéválásakor egyszer már tiszta lappal indult, azóta viszont a Mladá Fronta Dnes szerint legalább 40 milliárd korona veszteséget halmozott fel. A vasutak idén az államtól a személyszállítás biztosítása érdekében 4,7 milliárd koronát kap, további 2,2 milliárddal pedig a kerületek járulnak hozzá a regionális közlekedés fenntartásához. Azonban e két dotáció nem elég, mivel a vezérigazgató szerint a minimális nyereséghez 11,5 milliárd koronával nagyobb árbevétel kéne. A különbözetet a teherszállításból származó nyereségből fedezik.
Sidó Zoltán, az Új Szó munkatársa
